Явір

Квартет «Явір» створений у 1966 році при Київській Державній філармонії. Організований ансамбль з ініціативи Євгена Ігнатова, у складі Миколи Гуменюка, Володимира Дідуха та Валентина Реуса, які до того часу були учасниками Державної капели бандуристів.
«Явір» на той час був чи не першим ансамблем такого зразка в Україні. Основю його репертуару стали народні пісні, які виконувались акапельно. Емоційність і виразність, акторська майстерність, досконале нюансування та гармонійне поєднання голосів чудово передавали зміст виконуваних пісень. Як наслідок – популярність та симпатію у глядачів квартет здобув дуже швидко.
Щоб розширити поле діяльності, колектив у 1973 році перейшов до Укрконцерту уже у складі – Миколи Гуменюка, Андрія Маховського, Володимира Дідуха та Валентина Реуса. Репертуар квартету збагатився авторськими піснями, піснями народів світу, класичними творами.
В 1975 році знову відбулися зміни у складі квартету. На місце Миколи Гуменюка та Андрія Маховського прийшли Олесь Харченко та Євген Пруткін. Саме в такому складі квартет досяг найвищої вершини своєї виконавської майстерності. Ні до, ні після, судячи зі записів та відгуків численних слухачів, такого звучання «Явору» не довелося досягати. Золотий склад квартету – Олесь Харченко, Євген Пруткін, Володимир Дідух, Валентин Реус творили неперевершено гарні музично-голосові модуляції. Народні пісні виконували лише в тому стилі, в якому створив їх народ, а естрадні – їхні автори, не визнаючи жодних модних аранжувань.
«Явір» був постійним учасником усіх урядових та найвизначніших республіканських концертів, Днів культури України в інших країнах, пісенних фестивалів усіх рівнів. Квартет неодноразово відвідав з гастролями всі республіки колишнього Радянського Союзу, також побував з виступами у Польщі, Угорщині, Німеччині, Словаччині та Монголії.
На перші заокеанські гастролі квартет відправився у 1983 році. «Явір» забезпечував концертне обслуговування Міжнародної виставки ЕКСПО «Людина і світ» у Монреалі, представляючи там колишній Радянський Союз. На той час вплив української спільноти в Канаді був настільки сильним, що її організації зуміли так вплинути на свій уряд, що він зробив все можливе для того, аби Радянський Союз представляли творчі колективи лише з України. Так і сталося. Ця честь випала «Явору». Виступи квартету відбулись з справжнім тріумфом.
У 1985 році Володимир Дідух, Валентин Реус, Євген Пруткін, Олесь Харченко та Роман Іванський стали лауреатами Національної премії України ім. Т.Шевченка. А в 1987 році артистам квартету були присвоєні звання «Народний артист України».
«Явір» був одним з перших колективів, які у 1986 році після катастрофи на Чорнобильській атомній станції виступали на сцені будинку культури у Прип’яті та інших пунктах 30-ти кілометрової Чорнобильської зони, де дав біля 80-ти концертів. А також брав участь в озвучуванні фільму «Два кольори часу» про цю страшну трагедію.
Після першого успішного виступу за океаном квартет, ще кілька разів побував там з концертами – у 1989 році приймав участь у фольклорному фестивалі «Фольклорама 89» (Вінніпег, Канада), у 1991 році провів велике Канадсько-Американське турне по 32-х містах цих країн, а в 1996 році квартет та знаменитий оперний співак Анатолій Солов’яненко дали спільний великий сольний концерт в Торонто (Канада).
Своє 25-ти ліття «Явір» відмітив у 1991 році великим ювілейним концертом в палаці «Україна». Також великий концерт присвячений 30-річчю колективу відбувся в Київському театрі оперети у 1996 році.
На початку 2000-х у складі квартету знову відбулись зміни. З 2001 року на місце Романа Іванського прийшов акомпаніатор Сергій Боровик. На місце О.Харченка та Є.Пруткіна прийшли Юрій Бадун та Євген Бельський. В такому складі ансамбль виступав впродовж 2000-х, провів багато концертів по всій Україні та записав один аудіоальбом.
За період творчої діяльності «Явір» мав досить широкий репертуар – від українських народних та авторських пісень, класичних творів до пісень тих національностей де побував з концертами, і це у акапельному виконанні, у супроводі оркестру, фортепіано або баяна. Частина цього репертуару видана у записах, зокрема у 1982 році видано першу платівку квартету «Українські народні пісні», два аудіоальбоми видано в Канаді лейблом «Yevshan Records», чотири компакт-диски видано і в Україні, також знято музичні фільмів за участю квартету – «Співає квартет Явір», «Земля моя світла», «Розцвітає рута-м’ята» (1981) та «Усмішки Нечипорівки» (1982).
В 2016 році минуло 50 років з часу створення «Явора» – золотий ювілей легенди української естради. Його не відзначали. Небуло на той час вже на землі Валентина Реуса (помер 2014-го) і Володимира Дідуха (не дожив до ювілею кілька днів)… Залишились пам’ять і численні записи – безцінний фонд української пісні.

Склад:
• Володимир Дідух* – баритон (1966 – 2016)
• Валентин Реус* – бас (1966 – 2014)
• Юрій Бадун – тенор 1 (початок 2000-х – 2016)
• Євген Бельський – тенор 2 (початок 2000-х – 2016)
• Євген Ігнатов* – тенор 1 (1966 – 1973)
• Микола Гуменюк* – тенор 2 (1966 – 1973), тенор 1 (1973 – 1975)
• Андрій Маховський – тенор 2 (1973 – 1975)
• Олесь Харченко – тенор 1 (1975 – 1995)
• Євген Пруткін – тенор (1975 – початок 2000-х)
• Ігор Борко – тенор 1 (1995 – ?)
• Роман Іванський – музичний керівник, акомпаніатор (1979 – 1999)
• Сергій Боровик акомпаніатор (2001 – ?)

* перший склад

Заспіваймо пісню веселеньку (у. н. п.)

Наливаймо, браття (В. Лісовол – В. Крищенко)

Пісня з далекого краю (О. Білаш – В. Бровченко)

One Response to Явір

  1. Володимир Пархоменко коментує:

    В грудні 1990, працюючи на АНТК “Антонов”, написав вірш. Дарую симпатикам “Явора”:
    КВАРТЕТУ «ЯВІР»
    Рік скІнчивсь. На десерт
    Щось гарне вжити слід.
    Приходьте на концерт
    В перерву на обід!

    Профком не шкодував
    Ні гроші, ні труди,
    Щоб «Явір» завітав
    Під Новий рік сюди.

    Його авторитету
    Заздрив би й Боян!
    Недарма ж цей квартет –
    Улюбленець киян.

    Співа перед людьми
    Про волю, про любов,
    Щоб випростались ми
    І не згинались знов,

    Щоб скинули чохли
    Різноманітних шор
    І в рік Новий ввійшли
    Із настроєм «мажор»!
    1990

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *