Белюц Евеліна

Дискографія

Евеліна Белюц (Белюць), нині Евеліна (Ліна) Гвать, в минулому також відома під псевдонімом Галина Мовчан – співачка і актриса, радіоведуча і продюсер, одна з найвідоміших естрадних виконавиць української діаспори.

Народилася у 1940 році в місті Новоград-Волинський на Житомирщині. Ще під час навчання у школі дуже гарно співала, її помітили викладачі Київської музичної школи імені Лисенка, запропонували там вчитися, а по закінченні запросили до консерваторії. Евеліна намагалася вступити без жодних рекомендацій — надто вже прагнула самостійності. І не вступила. А згодом стала студенткою столичного театрального інституту імені Карпенка-Карого. Закінчивши навчання, поїхала у Чернівці. Вийшла заміж, народила доньку. 14 років працювала у чернівецькому музично-драматичному театрі і в обласній філармонії, викладала в університеті. У 1979-му, разом з родиною чоловіка Олексія Койфмана виїхала до Америки. Вже на п’ятий день свого перебування у цій країні знайшла українську редакцію радіо «Свобода». Евеліна Белюц: “Мене одразу взяли на роботу. Спочатку вільним співробітником, а з 1984-го — на постійну роботу. Щовечора, виходячи в ефір, прості слова: «Говорить радіо «Свобода!» я в першу чергу говорила до тих, кого знала в Україні: до мами, сестри, вітчима, до своїх земляків. А коли пізніше поверталася додому, перш за все відвідувала три місця: клен, який посадила ще школяркою у 13 років, першу школу, в якій пішла у початковий клас, та пам’ятник Лесі Українці. У кожному інтерв’ю підкреслювала своє українське коріння і те, що місце мого народження — це батьківщина геніальної поетеси…”
Працюючи на радіо, Евеліна Белюц не полишила сцену: разом з композитором Леонідом Вербицьким вона створює естрадний ансамбль, який об’їздив з гастролями США і Канаду. Маестро Вербицький був акомпаніатором, чоловік співачки Олексій Койфман — конферансьє і режисером концертів, а ще вони удвох із ним показували сцени з вистав Марка Кропивницького. У 1982 році виходить платівка Евеліни Белюць “Мереживо кохання”, на якій були записані пісні Володимира Івасюка та поезії Ліни Костенко, трохи пізніше – касета з піснями Леоніда Вербицького “Слід на землі”. Є серед них і знаменита пісня “Лелеки”. Цей запис був у кожному домі українських емігрантів.
Після Нью-Йорку Евеліна Белюць працює продюсером української служби радіо «Свобода» у штаб-квартирі «Вільна Європа» у Мюнхені, у київському бюро радіо «Свобода» та у Празі. Вдома її знали як Галину Мовчан — ще на початку роботи в Америці довелося взяти псевдонім, аби не привертати увагу комуністичного режиму до рідних, які залишилися у Новограді-Волинському. На радіо познайомилась зі своїм другим чоловіком Іваном Гватем і стала Ліною Гвать. Врешті-решт переїжджає до Словаччини, де живе й зараз. З 2003 року на пенсії. Співпрацює з «Союзом русинів-українців Словацької республіки». Пані Евеліна ніколи не втрачала зв’язок з рідною землею, часто приїжджала і до Новограда-Волинського, і до Чернівців.

 

Скачати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *