Білозір Ігор

Фотоальбом

Публікації

Видатний український композитор Ігор Білозір народився 24 березня 1955 року в районному містечку Радехів, що на Львівщині. Був четвертою дитиною в сім’ї. В старших класах вже намагався писати музику, мав шкільний ансамбль, грав на весіллях. На весняних канікулах 1969 року замість цирку семикласник Білозір потрапив… на обласне радіо до Марти Кінасевич.
Марта Львівна тоді була найпопулярнішим диктором, оскільки вела передачу “Мандрівний меридіан”, яка не мала аналогів в Україні. Так сталося, що досвідчений музичний радіожурналіст – людина далекоглядна і завбачлива – повірила хлопцеві і зробила перший професійний запис пісень нікому не відомому Ігореві Білозіру (у той час, коли його однокласники були в цирку і ні про що не здогадувалися). Семикласник Ігор ще не знав нотної грамоти, тому багато шкільної музики пішло безслідно. А з того, що записав тоді на радіо, залишилася пісня “Любить – не любить” і деякі кавальчики, які він пізніше використав у “Пшеничному перевеслі”. Нині сумно констатувати, але у фонотеці львівського радіо не вберегли безцінних записів того щасливого недільного дня.
Своє майбутнє хлопець вирішив пов’язати з музикою. Спочатку вступив на хормейстерське відділення Львівського музпедучилища, а згодом і закінчив ще й диригентське Львівської консерваторії, а ось композиторське не вдалося. Щоб отримати диплом, залишалося тільки захиститися. На творчість Богдана Стельмаха, на чиї слова Ігор написав дипломну роботу (це була рок-опера “Стіна”), було накладено заборону.
Декілька років переносили захист. Пропонували переписати роботу або замість Стельмаха написати іншого автора. Усе закінчилося нічим, Ігор так і не отримав диплома про вищу композиторську освіту, хоч консерваторія – у двох хвилинах ходу від його помешкання.
Білозір навчався в того ж викладача, що і Володимир Івасюк – Лєшека Мазепи, людини справедливої, чесної, професіонала музики. Хоч Ігор не дружив з Володею, але часто згадував ті моменти, коли вони сиділи на лекціях поруч.
4 червня 1977 року Ігор Білозір одружився з Оксаною Розумкевич. 1 серпня того ж року Ігор Білозір очолює ансамбль “Ритми Карпат” Львівського автобусного заводу.
25 червня 1979 року вже через місяць після похорону В. Івасюка у Львівській обласній філармонії утворюється новий вокально-інструментальний ансамбль під орудою І. Білозіра – “Ватра”. Учасники ансамблю мріяли про гарні сценічні костюми, світло, мікрофони. Самі майстрували звукові колонки. Перші виїзди у далекі і близькі райони і села – на благенькому автобусі, який не раз пхали із снігових заметів чи болотяних калабань.
Перший репертуар включав народні пісні, а також те, що писав Ігор Білозір – на той час і надалі самодіяльний композитор.
Приємні подарунки зробив Ігореві актор Юрко Брилинський. По-перше: він подарував Білозіру для нової і просторої квартири свій історичний рояль, який ніяк не вміщався в одній кімнатці його театрального гуртожитку. По-друге: Юрко у 1980 році звів Ігоря з Богданом Стельмахом. Так до Білозіра волею долі потрапили тексти, які призначалися для трагічно загиблого Володимира Івасюка.
Стельмах був ідеальним поетом для Білозіра і, навпаки, Ігор був його композитором. Хоч текст “Пшеничного перевесла” мав власний, прочитав його Богданові, і той на кухні старої Ігоревої квартири на першому поверсі на вул. Литовській, 10 за півгодини о шостій ранку написав нині знані у всьому світі вірші їхнього спільного шлягера.
Подібне було із піснею “Перший сніг”.
Перше визнання до колективу прийшло у Тернополі. Тут, у квітні 1981 року, “Ватра” стала не лише лауреатом ІV республіканського конкурсу комсомольської пісні “Молоді голоси”, а і його найяскравішим відкриттям.
Свої перші вдалі пісні Ігор запропонував Софії Ротару, але вона їх не взяла (“Пшеничне перевесло” і “Щороку – і весна, і осінь” на вірші Б. Стельмаха). Нічого жіночого, окрім підспівок, на початках “Ватри” не було. Бек-вокалістками були Оксана Білозір, Марта Лозинська, Світлана Соляник, співали тільки хлопці. Згодом більше десяти років Ігор писав пісні переважно для Оксани, яка стала лідер-солісткою “Ватри”.
1 січня 1982 року вперше на екрани вийшов музичний телефільм Львівського телебачення “Ватра” кличе на свято”. Як результат – шалений, неперевершений, але справедливий успіх. Зимові зйомки у Шевченківському Гаю вдалися на славу. Але… “Ватрі” (читай Білозіру) випала складна і суперечлива дорога: дев’ять доган і два звільнення, колектив терпів, наражався, боровся на межі виживання, взагалі хотілося виїхати зі Львова. Чиновники від культури судили і суворо карали за “націоналізм”, “релігійність”, “консерватизм”, “окремішність”. Обробки народних пісень, сміливі сучасні ритми Ігоревого таланту сприймалися не музично, а… політично. Від колег до Білозіра прив’язалося прізвисько на всі подальші роки – “Дуче”. Але таким він залишався для влади, для сірих і безликих чиновників, для тих, хто засмічував наш пісенний сад.
Ігор завжди був і залишався українцем, по духу і по крові. Російською розмовляв зі страшенним акцентом. Якось на литовському телебаченні ламав голову і ніяк не міг перекласти на російську назви пісень з “ватрівського” репертуару: “Бодай ся когут знудив”, “Верховино, мати моя” чи “Кедь ми прийшла карта”. Якщо “Ватра” і співала тоді обов’язкові пісні “братніх республік”, то тільки в перекладі на українську і у власній обробці.
Пісні “Ватри” все вище піднімали неповторність, творчий та самобутній геній Ігоря Білозіра. “Світлиця”, “Щороку – і весна, і осінь”, “Джерело”, “Перший сніг”, “Розпитаю про любов”, “Калино, калино”, “Толока”, “Пшеничне перевесло”, “Не сип, мила, скла”, “Надивлюсь на тебе”, “Весільний марш”, “Рушимо, рушимо”, “Збирались хлопці”, “Многая літа”, “Зона” – на вірші Б. Стельмаха, “Ніби вчора”, “Коханий” – з П. Запотічним, “Вірю”, “Ласкаво просимо”, “Вічний вогонь” – В. Крищенка, “Чумацький шлях” – Р. Кудлика, “Новорічна” – М. Міщенка… Вони звучали і звучать не лише у виконанні “Ватри”, але й В. Зінкевича, Л. Сандулеси. Їх включили до репертуару діаспорні гурти та виконавці. Як тут не згадати Квітку Цісик і її виконання пісні “Коханий”.
“Ватра” гастролює в Середній Азії і на Далекому Сході, Москві і БАМі, Польщі, Угорщині, Німеччині, згодом двічі в Афганістані, Канаді, США. Вже не кажучи, як тепло приймали львів’ян у великих містах, містечках і селищах України. А скільки жаху наганяли слова: “Крикну-свисну вороного, час, мій коню, час, час!” Тому й не дивно, що на партійному з’їзді у Києві 1986 року “Ватра” співала “Пшеничне перевесло” з листочків (щоб не збитися) на зовсім інші слова.
Час йшов, змінювалися умови життя, суспільні відносини. 13 травня 1990 року Ігор Білозір вирушає на стажування у Канаду і США. Йому потрібна була школа аранжування, школа менеджерів, почав освоювати заморську техніку – комп’ютер “Ensonic”. Вірилося, що все найкраще попереду, що його композиторська зірка запалає ще ясніше. Але “далеко від дому”, за океаном його щось постійно мучило, не добув до кінця, вилетів на два дні раніше. Як виявилося – попереду були велике горе і розчарування. До Варшави за ним виїхала Оксана. З першого погляду зрозумів усе. Поїхав просто до Радехова: помер батько, Йосиф Дмитрович. Але цим не закінчилося. Після похорону Оксана повідомила про розлучення…
Розлучалися болісно і довго, жодних кроків до повернення не було, все залишалося в минулому. Хоч визнавали, що винні обоє, нікому від того не було легше. Вихід Оксани з ансамблю відбувся на фоні втрат в національній культурі. Полетіли шкереберть усі плани, задуми, мрії, пригасла і з часом згасла “Ватра”, яка з серпня 1991 року переросла в самостійний мистецько-музичний центр.
Незабаром Ігор познайомився зі студенткою української філології Львівського університету Ольгою Максим’як, що стала його другою дружиною.
Останні роки Ігор залишався в тіні, хоч писав гарні пісні (“Від Бога”, “Встань з колін, народе мій”, “Віщий сон”), чудову інструментальну музику, але вони вже не мали гідної оцінки і належного поступу. Довгий час вишукував місце для своєї студії. Ігор за натурою був мрійником з трепетно-дитинною душею, мав багато задумів і планів. Це і записи на власній студії на рівні світових стандартів, випуск касет і компакт-дисків, твори для молодих обдарувань, популярних співаків і виконавців з діаспори, низка контрактів з іноземними фірмами.
Трішки піднесло настрій запізніле визнання. 1997 року Ігорю Білозіру присвоєно звання Народного артиста України (Заслуженим був від 6 березня 1990 року).
У ніч з 8 на 9 травня 2000 р. Ігор Білозір був жорстоко побитий двома п’яними росіянами Дмитром Вороновим та Юрієм Калініним за спів українських пісень в кав’ярні “Цісарська кава”. Це відбувалося на очах у десятків людей в центрі Львова, за п’ятсот кроків до рідної домівки. 16 травня – півгодинна клінічна смерть, 28 травня – назавжди зупинилося серце, 30 травня – 150 тисяч людей з усіх усюд проводжали в останню путь Великого Українця…

Фото Володимира ДУБАСА

Всі доступні записи пісень Ігоря Білозіра (65 творів):

А я знаю (сл. Р.Братуня) – В.Зінкевич
Батьківське жито (сл. Р.Кудлика) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Берізки (сл. І.Гавриха) – І.Білозір
Бiла пава (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”
Ватра-вогонь невгасимий (сл. П.Запотiчного) – ВІА ”Ватра”
Весiльний марш (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”
Вирiй непрошених дум /Поклик кохання/ (сл. Я.Виджака) – І.Білозір
Вiд Бога (сл. М.Ткача) – І.Білозір; ВІА “Кобза”
Вiрю (сл. В.Крищенка) – О.Білозір; В.Зінкевич
Вічне сонце і ми /Я і сонце/ (сл. Б.Стельмаха) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Вічний вогонь (сл. В.Крищенка) – В.Кириченко
Вiщий сон (сл. П.Запотiчного) – І.Білозір
Все мине (сл. Я.Виджака) – ВІА ”Ватра”
Встань з колiн, народе мiй (сл. П.Запотiчного) – І.Білозір
Гiрський танок (сл. I.Бiлозiра) – ВІА ”Ватра”
Голубий сніг (сл. А.Канич) – І.Білозір
День моєї Батьківщини (сл. Р.Кудлика) – В.Морозов; І.Білозір
Джерело (сл. Б.Стельмаха) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Дівчина з пiсень (сл. М.Паніва) – І.Білозір
Збирались хлопцi /Рушали хлопці/ (сл. Б.Стельмаха) – О.Білозір; В.Маренич
Зона (сл. Б.Стельмаха) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Кажуть люди (сл. М.Петренка) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Квiти у росi (сл. I.Бiлозiра) – І.Богдан; А.Береза; Р.Цимбала
Козацьке море (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”
Колискова (сл. Б.Стельмаха) – О.Муха
Коляда (сл. Б.Чепурка) – ВІА ”Ватра”
Коханий (сл. П.Запотiчного) – О.Білозір; К.Цісик; А.Матвієнко
Криниця любовi (сл. П.Лехновського) – М.Шуневич
Ласкаво просимо (сл. В.Крищенка) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Любить – не любить (сл. Я.Виджака) – І.Білозір
Мамина свiтлиця (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”; В.Зінкевич; І.Білозір
Многая лiта (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”; М.Шуневич
Многая лiта (сл. С.Галябарди) – І.Попович
Моя зоря (інструментал iз циклу фонових мелодiй до поезiй Анни Канич)
Музика і ти (сл. А.Канич) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Надивлюсь на тебе (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”
Наш час (сл. П.Запотiчного) – І.Білозір
Не кажи, що вже пізно (сл. І.Гущака) – ВІА “Кобза”
Не сип мила скла (сл. Б.Стельмаха) – І.Богдан та ВІА ”Ватра”; І.Мацялко
Нiби вчора (сл. П.Запотiчного) – О.Білозір; В.Зінкевич
Новорічна (сл. М.Мiщенка) – ВІА ”Ватра”
Одержима (інстр.) – І.Білозір
Ой русалонько (сл. Б.Стельмаха) – тріо “Крайня хата”; Уляна Латик
Перший снiг (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”; дует ”Не забудь”
Перший снiг (сл. І.Білозіра) – Р.Цимбала
По щучому велiнню (сл. Б.Стельмаха) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
По щучому велінню (інстр.) – ВІА ”Ватра”
Поміж нами шиба (сл. Б.Стельмаха) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Пшеничне перевесло (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”
Раз, два, три (сл. Б.Стельмаха) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Рапсодія (сл. П.Лехновського) – І.Білозір; Б.Сташків
Різдвяна ніч (сл. П.Лехновського) – ВІА ”Ватра”
Розпитаю про любов (сл. Б.Стельмаха) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Романс (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”
Рушимо, рушимо (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”; Р.Цимбала
Соловейко (сл. І.Білозіра) – ВІА ”Ватра”
Сповiдь (сл. I.Геращенка) – М.Шуневич
Спогад срібної ночі (сл. Р.Кудлика) – І.Білозір
Твій голос (сл. А.Канич) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Ти мені скажи (сл. П.Запотiчного) – ВІА “Ватра”; Л.Ваврін
Толока (сл. Б.Стельмаха) – ВІА ”Ватра”
Усміхнись (сл. П.Запотічного) – Л.Сущинська
Чарівний вінок (сл. М.Воньо) – ВІА ”Ватра”
Чумацький шлях (сл. Р.Кудлика) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”
Щороку і весна, і осінь (сл. Б.Стельмаха) – О.Білозір та ВІА ”Ватра”

Пісні інших авторів у виконанні Ігоря Білозіра:

Вівці мої вівці (М.Гринишин)
Тече річка (Я.Виджак-О.Гринько)
Ти і я (М.Дубецький) – з О.Білозір

Скачати

3 Responses to Білозір Ігор

 1. Пінґбек: Сьогодні Білозіру виповнилося би 60. П’ять фактів про артиста | Новини Львову

 2. Антон коментує:

  Щодо кучмівського табу… Це не зовсім вірно… На 40-й день із смерті Ігора Білозіра (6 липня 2000 р.) на стадіоні “Україна” відбувся великий концерт пам’яті композитора, у якому взяли участь Микола Мозговий, Іво Бобул, Оксана Білозір, Іван Мацялко, Анатолій Говорадло, Дмитро Гершензон, Гарік Кричевський та багато інших виконавців. Ведучим концерту на сцені був пан Богуцький, у транспляції на УТ-1 – Василь Климчук.
  Концерт транслювався одночасно Львівським телебаченням та каналами УТ-1 та ICTV.
  Деякі фрагменти концерту можна переглянути на Ютубі

 3. Антон коментує:

  Фрагменти концерту пам’яті Ігоря Білозіра 6 липня 2000 року на стадіоні “Україна” у Львові:
  Микола Мозговий та Ольга Макаренко – https://youtu.be/r4p9Y-Df5PQ
  Іво Бобул – https://youtu.be/qpDqk4Aw5Wo
  Оксана Білозір – https://youtu.be/yFcg2Yblbzw
  Більше записів із цього концерту на каналі https://www.youtube.com/channel/UCawHMtdj01LgltvzI2h2E_A

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *