Дутковський Левко

Алла Дутковська

Левко Тарасович Дутковський – видатний український композитор, режисер, педагог.
Народився 9 квітня 1943 р. в смт Кути Івано-Франківської області.

В 1963 р. закінчив Мукачівське музпедучилище за спеціальністю вчитель музики і співів.

В 1977 р. закінчив Київський державний інститут культури ім. О. Е. Корнійчука (спеціалізація – режисура масових видовищ).

В 1966 р. на Буковині у м. Вижниця Л. Дутковський створив біг-біт групу “Смерічка”, яка, вперше використавши електроінструменти, стала одним із перших ВІА в колишньому СРСР.

Для ансамблю Л. Дутковський написав і аранжував пісні “Сніжинки падають” (1966), “Бажання” (1967), “У карпатах ходить осінь” (1968) на сл. А. Фартушняка, рок-композицію “Черемоше сивий”(1969) на сл. М. Негоди, блюз-балладу “Скрипка без струн” (1971) на сл. А. Драгомирецького та ін. Ці твори з елементами рок і поп-музики, джазу та україського фольклору визначили творчий напрямок “Смерічки”, вони дали українській естраді нову музичну хвилю. Звичайно (як писав доктор історичних наук, професор Чернівецького університету П. Брицький), це була велика праця, що грунтувалась на ентузіазмі як учасників “Смерічки”, так і керівника Л. Дутковського, який з нуля навчав грати на музичних інструментах переважну більшість музикантів, розписував і розучував з ними партитури пісень, вчив співати, працюючи над вокальною манерою. В той час “Смерічку” легко можна було впізнати без оголошення по радіо і телебаченню. Ансамбль зі своєю оригінальною манерою виконання яскраво вирізнявся серед інших подібних колективів в Україні, які робили спроби копіювати “Смерічку”.

Своєрідний музичний стиль і манера виконання ансамблю полонили тоді і юного Володимира Івасюка. Свої перші твори Івасюк приніс Дутковському, які завдяки ансамблю “Смерічки” стали популярні у світі. Керований Л. Дутковським колектив здобув лауреатські перемоги з піснями “Червона рута“ і “Водограй” на Всесоюзних телеконкурсах “Пісня-71”, “Пісня-72”. А у 1972 р. ансамбль “Смерічка” з піснею Л. Дутковського “Горянка” у Москві став лауреатом телеконкурсу “Алло, ми шукаємо таланти”.

3 1973 р. Дутковський разом зі “Смерічкою” працює в Чернівецькій облфілармонії і гастролює майже по всіх республіках тодішнього СРСР та за кордоном (1973-1982). Ним написано понад 100 музичних творів, які стали надбанням українського естрадного мистецтва і увійшли до репертуару видатних, популярних співаків та колективів. Пісні Л. Дутковського записано Московською фірмою “Мелодія” на 14 платівках (1970-1991), Канадської фірми “Євшан” (1979) та ін., надруковані в багатьох збірках, звучать у телефільмах” Червона рута” (Укртелефільм, 1971 р.), “Співає “Смерічка” п/к Л. Дутковського” (Таллінфільм, 1975 р.), та ін.

Завдяки Л. Дутковському та керованого ним ансамблю “Смерічка” починався професійний злет і популярність солістів “Смерічки” Н. Яремчука і В. Зінкевича, композитора В. Івасюка, співаків: С. Ротару, Л. Артеменко, І. Бобула, П. Дворького та ін.

Л. Дутковський – лауреат Всеукраїнських фестивалів як композитор (1988 р., 1997 р., 1998 р., 2001 р.). Переможець фестивалю “ Шлягери ХХ століття” за народне визнання пісні “Якщо любиш – кохай” на вірші М. Ткача (2000) у м. Києві. В 1997 році Л. Дутковський став володарем Гран-прі президента України за власні вірші та музику рок-кантати “Діва Марія храни нам Україну”.

В 1996 р. заснував і провів як режисер та сценарист Всеукраїнський фестиваль естрадної пісні ім. Н. Яремчука у м. Вижниця. Л. Дутковський постійно працює з обдарованою молоддю, та є головою і членом журі престижних пісенних фестивалів. Очолює на громадських засадах обласний благодійний фонд ім. Н. Яремчука.

Л. Дутковському присвоєні почесні звання: 1981 р. – Заслужений артист України, 1997 р. – Народний артист України. В 1994 р. присвоєнно звання “Почесного громадянина м. Вижниці”. В 1997 р. за заслуги перед Україною нагороджений Українською стрілецькою громадою Канади “Лицарським Хрестом Заслуги”. У 2000 р. занесений на “Алею Зірок” м. Чернівці.

Одержимий творчою роботою, Л. Дутковський вкладає безцінний внесок у збереження традицій української національної культури, розвитку естрадної пісні.

Матеріал взято з сайту Чернівецької обласної філармонії www.filarmoniya.cv.ua

 

Скачати

Окремі пісні з текстами

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *