Вінграновський Микола

Микола Степанович Вінграновський — український письменник-шістдесятник, режисер, актор, сценарист і поет.

Микола Вінграновський народився 7 листопада 1936 року в селі Богопіль (нині Первомайськ) Миколаївської області. Згадуючи своє дитинство, письменник стверджує, що змалечку пам’ятав лише степ: «скрізь, куди не глянь степ, степ і степ». Не знав він тоді ще ні Дніпра, ні Довженка. А потім була війна, тяжкі повоєнні роки.

Писати вірші почав у студентські роки. Перші вірші з’явилися 1958 року на сторінках журналів «Дніпро» та «Жовтень» («Дзвін»).

7 квітня 1961 року «Літературна газета» вийшла із заголовком на всю четверту сторінку: «Микола Вінграновський. З книги першої, ще не виданої», де було надруковано аж п’ятнадцять віршів молодого автора. Перша поетична збірка «Атомні прелюди» вийшла в 1962 році, а через п’ять років побачила світ друга поетична збірка «Сто поезій». Щоправда, завдяки старанням цензорів в остаточному варіанті поезій залишилося 99…

Навчався на акторському відділі Київського інституту театрального мистецтва. Після першого курсу, його забрав із собою у ВДІК до Москви Олександр Довженко. Однокурсниками Вінграновського були Георгій Шенгелая, Лариса Шепітько, Отар Іоселіані, Роллан Сергієнко, Віктор Туров. Ще студентом зіграв головну роль у художньому фільмі «Повість полум’яних літ», автором якого був Олександр Довженко. Автор книжок віршів «Атомні прелюди», «Сто поезій», «Поезії», «На срібнім березі», «Київ», «Губами теплими і оком золотим», «Цю жінку я люблю», повістей «Первінка», «Сіроманець», «У глибині дощів», «Літо на Десні», роману «Северин Наливайко».

У дитячу літературу Микола Вінграновський прийшов на початку шістдесятих років, коли в журналі «Ранок» з’явилися оповідання «Бинь-бинь-бинь» і «Чорти». Тоді ж були надруковані і його перші вірші для дітей, які увійшли в окрему збірку «Андрійко-говорійко», а трохи пізніше побачили світ такі оригінальні книжки поезій: «Мак», «Літній ранок», «Літній вечір», «Ластівка нашої хати» та інші.

Найповніше видання доробку — «Вибрані твори в трьох томах» (2004). Постановник десяти художніх і документальних фільмів. На деякі його вірші написані пісні.

Помер 27 травня 2004 року в Києві. Похований в Києві на Байковому цвинтарі.

Всі доступні записи пісень на слова Миколи Вінграновського:

Вас так ніхто не любить (муз. Фіолет) – Фіолет
Відпахла липа (муз. Б.Буєвського) – А.Мокренко
Все при мені (муз. Б.Буєвського) – В.Купріна
Заспіваю твоє ім’я (муз. А.Вербицької) – А.Вербицька
Півпуда бринзи (муз. Д.Гуцала) – Д.Гуцало
Скіфська колискова (муз. Д.Гуцала) – Д.Гуцало
Стежка до порога (муз. Б.Буєвського) – В.Купріна; Г.Красуля
У синьому небі я висіяв ліс (муз. О.Царука) – О.Царук
Ходить ніч (муз. О.Богомолець) – О.Богомолець

Відпахла липа (муз. Б. Буєвського) – Анатолій Мокренко

Все при мені (муз. Б. Буєвського) – Валентина Купріна

Заспіваю твоє ім’я (муз. А. Вербицької) – Анжела Вербицька

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *