Київ. Керівники – Олександр Зуєв, Олег Ледньов, Костянтин Новицький, Євген Коваленко, Валерій Вітер.
Вокально-інструментальний ансамбль „Кобза” розпочав свою професійну творчу діяльність у далекому 1971 році у складі „Укрконцерту” та успішно продовжує її донині, не припиняючи гастрольно-концертної діяльності протягом 45 років свого існування.
Починаючи з 70-х років і до цього дня ВІА „Кобза” отримує дипломи, нагороди та премії престижних фестивалів і конкурсів в Україні та за кордоном. Є яскравим представником нашої держави на багаточисленних музичних форумах, днях культури України (у складі офіційних делегацій) або самостійних гастрольно-концертних турах у багатьох країнах світу. ВІА “Кобза” був першим з колективів колишнього Радянського Союзу, який перебував з комерційними гастролями на американському континенті (1982 р.)
Починався ансамбль як чисто інструментальний фольклорний колектив. Його створили наприкінці 60-х студенти Київської консерваторії, бандуристи Костянтин Новицький і Володимир Кушпет. Причому грали бандуристи на небачених до того інструментах – електробандурах. Очолив цей молодіжний колектив теж студент консерваторії, майбутній композитор Олександр Зуєв. Назву запозичили від старовинного українського музичного інструменту – кобзи, як символа мудрості та пісенності України, прообраза сучасної бандури.
У пам’ятному 1971-му ансамблю було запропоновано взяти участь, як акомпануючому складу, у запису платівки знаменитої співачки Валентини Куприної на київській студії Всесоюзної фірми грамзапису «Мелодія». Разом з тим, власний матеріал «Кобзи» сподобався керівництву студії, і було ухвалено рішення про запис сольної платівки ансамблю. Спеціально для цього був запрошений вокаліст Валерій Вітер, студент Київського художнього інституту, колишній соліст самодіяльного ансамблю “Березень”. На цій платівці вперше було записано всесвітньо відому пісню В. Івасюка “ВОДОГРАЙ” у виконанні ВІА “Кобза” та В. Купріної.
У запису взяли участь: Олександр Зуєв (клавішні), бандуристи Костянтин Новицький і Володимир Кушпет; Олександр Рогоза (бас-гітара), Георгій Гарбар (флейта, сопілка), Валерій Вітер (вокал) і Анатолій Лютюк (ударні).
Основу платівки склали обробки українських народних пісень і композиції керівника ансамблю Олександра Зуєва. Взагалі вона відрізнялася від записів інших подібних колективів незвичністю звучання, пов’язаної з тим, що замість гітар ансамбль використав традиційні народні інструменти – бандури в електронному варіанті, що звучали на зразок електрогітар.
В 1973 році до «Кобзи» прийшло перше офіційне визнання – на Всесоюзному конкурсі вокально-інструментальних ансамблів у Мінську вона розділила третє лауреатське місце з ансамблем «Москвичі». Перше – тоді одержали «Песняры», друге ж не було присуджено нікому.
У 1974 році Олександр Зуєв покинув ансамбль, і незабаром очолив ВІА «Калина» Черкаської філармонії.
Якийсь час «Кобзу» очолювали по черзі музиканти ансамблю – бас-гітарист і співак Олег Ледньов та бандурист Костянтин Новицький. В 1977 році місце спочатку музичного, а згодом і художнього керівника зайняв Євген Коваленко, випускник Ростовської консерваторії, клавішник і вокаліст, який ще до цього написав для ансамблю багато обробок народних пісень.
У 1978 році вийшов другий диск-гігант «Кобзи», у запису якого взяли участь – К. Новицький і В. Вітер, В. Кушпет, Г. Гарбар, а також музиканти, що прийшли на зміну першому складу – Олег Ледньов (бас-гітара, вокал), Євген Коваленко (клавішні, вокал), Микола Береговий (скрипка, вокал), Геннадій Татарченко (гітара, вокал) і Василь Колекціонов (ударні, вокал). Програму склали обробки українських народних пісень та пісні молодих, а також відомих українських композиторів.
У 1980 році ансамблю “Кобза” була присуджена Республіканська комсомольська премія імені Миколи Островського.
З 1979 р. починається злет популярності колективу. Ансамбль готує нові програми,оновлює сценічні костюми, по декілька разів на рік влаштовує сольні концерти на головній сцені України – Палаці “Жовтневий” (нині “Україна”). “Госконцерт”, який у той час займався зврубіжними гастролями, ставить ансамбль “Кобза” на постійний графік, де поїздки розписані на 5 років наперед. У 80-х роках ансамбль стає одним з найбільш гастролюючих колективів «Укрконцерту», даючи в рік понад 200 концертів. Географія поїздок охоплювала весь колишній Радянський Союз, держави «народної демократії», а також західні країни (Канада, Фінляндія, Італія,Японія тощо). Щорічно «Кобза» брала участь у заходах традиційних на той час фестивалів мистецтв: «Київська весна», “Слава труду” м. Луганськ, “Кримські зорі” м. Ялта, “Зорі над Бугом” м. Вінниця,”На хвилях Світязя” (Волинь), “Голубий вогник” в Останкіно”, м. Москва; “Шире круг” м. Москва,”Мерцишор” (Молдавія) та ін.
У 1982 р. яскравою творчою подією ВІА “КОБЗА” була прем’єра концертної програми “КИЇВСЬКІ ФРЕСКИ” до 1500-річчя м. Києва з виконанням оригінальноі музики та поезії за участю балету і використанням спеціальних сценічних костюмів. Композитор – Віталій Філіпенко,режисер Ірина Молостова, балетмейстер Борис Каменькович, аранжування Євгена Коваленка.
Важливим етапом у творчій біографії ансамблю стали концерти ВІА”КОБЗА” в 14 містах КАНАДИ в 1982 році, ці гастролі завершилися славним тріумфом. Майже перед кожним концертом церковний хор благославляв артистів на виступ. На “Кобзу” вже багато років очікувала вся українська діаспора Канади. Силами приймаючоі сторони -“Нейшенл концерт едженсі” був виданий вініловий диск-гігант “КОБЗА”.
Склад «Кобзи», як і будь-якого іншого радянського ВІА, протягом свого творчого шляху періодично змінювався. Так, через свою «невиїзність» покинув її К. Новицький. О. Ледньов пішов з ансамблю, щоб створити зі співачкою Людмилою Гримальскою (першою виконавицею популярного шлягеру Вадима Ільїна «Уроки музыки») сімейний дуєт «Два кольори». Після декількох перерв закінчив навчання в консерваторії й став професійним композитором Г. Татарченко. Сімейні турботи затягнули додому барабанщика В. Колекціонова. Трохи раніше ансамбль залишив бандурист В. Кушпет, який, з часом створив “Школу кобзарського мистецтва” на Київщині. У ансамбль прийшли троє яскравих музикантів: бас-гітарист В.Солдатенко (Солдат), барабанщик Є. Тринько(Будьоний), а трохи згодом – гітарист П. Коваленко
Настав 1986 рік, квітень, 26 число. Увесь світ здригнувся від страшної аварії на Чорнобильській АЕС. Почались роботи по ліквідації цього страшного лиха. На підтримку ліквідаторам було вирішено надіслати культурний десант із найвідоміших артистів Союзу. Згодом там побували з концертами: Назарій Яремчук, Анатолій Солов’яненко, Олег Марцинківський, Олександр Таранець, Віталій Білоножко та багато інших відомих виконавців. Одними з перших артистів “Укрконцерту” там були ВІА “КОБЗА” та квартет “ЯВІР”. ВІА”КОБЗА” закінчив свої поїздки у “зону” в 1992 році, колі медики заборонили музикантам їздити туди за станом здоров’я. Сьогодні артисти ВІА”КОБЗА” мають посвідчення “Ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС” та нагороди від держави.
Наприкінці 80-х ансамбль розділив долю всіх вітчизняних ВІА – виявився не у “форматі”. Проте «Кобза» все одно продовжувала існувати при „Київконцерті”, не припиняючи творчу та концертну діяльність. У 1987році „Кобзу” покинув її лідер Валерій Вітер. Саме в цей час у художнього керівника Євгена Коваленка з’явилася ідея передивитись старі форми роботи і можливості ансамблю. Оскільки в той час у складі „Кобзи” були найпрофесійніші музиканти за увесь час існування колективу, він вирішив зробити три різножанрові концертні програми: 1 -сучасну “електричну” з елементами експериментального українського джаз-року; 2 -акустичну українську кантрі-фольк програму з використанням тільки народних музичних інструментів та 3 – “акапельну” програму з українських народних пісень та джазових стандартів. Усі ці три програми були підготовлені до виступу і виконані ВІА”КОБЗА” на престижному всесвітньому професійному музичному фестивалі “Мідтфіннз фестивал” у м. Оденсе (Данія) у 1989 р. і на сольних концертах під час місячних гастролей по 15-ти містах Нідерландів у 1990році. Виступи “Кобзи” на фестивалі були яскраво відмічені пресою та привернули увагу всесвітньо відомих музикантів Карлоса Сантани та Майлса Девіса. В той час датська газета “FYNS AMTS AVIS” від 3.07.1989 р. написала статтю ” Сантана та “Кобза” затоваришували на фестивалі”, в якій йшлося про спілкування музикантів з Америки та України під час проживання в одному готелі, а також під час взаємного перебування один у одного на концертах фестивалю. В той час в ансамблі грали: бандурист (вокал) – С. Жовнірович, скрипаль (вокал) І.Ткачук, духовик-віртуоз,виконавець на 30 музичних інструментах – М. Блощичак, гітарист-кобзар (вокал) – П. Коваленко; бас- гітара, козобас (вокал) – В. Солдатенко, барабанщик, перкусіоніст (вокал) – К. Курко, головний соліст-вокаліст – М. Правдивий; клавіші, акордеон, вокал, керівник колективу – Є. Коваленко.
Сьогодні ВІА „Кобза” на чолі з художнім керівником – Народним артистом України Є. Коваленком, у складі музикантів – Заслужених артистів України М. Правдивого, В. Солдатенка, П. Коваленка та О. Муренка продовжує активну творчу й гастрольно -концертну діяльність і є одним із найбільш авторитетних ансамблів на творчих теренах України та усього бувшого Радянського Союзу.
В 2000 році господар студії звукозапису «Династія» Андрій Толчанов зголосився за власний кошт заснувати ще одну «Кобзу», він надав репетиційну базу і розпочав запис альбому; пошив нові костюми і відзняв спільний з «ТНМК» відеокліп; організував сольний концерт гурту та ще й на головній сцені держави – в ПК «Україна». Проте Коваленко та його «Кобза» не наважилися переходити на сучасні шоу-бізнесові рейки і підписувати професійний контракт з «Династією» – вони залишилися в «Київконцерті» з мізерними, але стабільними гонорарами.
Ще з 1993 року успішний художник-плакатист Валерій Вітер, супроводжуючи співом свої закордонні виставки, інколи виступав в дуеті з Володимиром Кушпетом. Згодом до них приєднався Георгій Гарбар; в 1999 році долучилися однодумці Михайло Гай та Ігор Курилів (екс-«Джерело») – новостворений гурт «Кобzа-original» протягом 2000-2001 років записав альбом з символічною назвою «Повернення», виданий на CD в березні 2002-го. Невдовзі лейбл «Атлантік» перевидав на CD під новими назвами і перші два альбоми «Кобзи» – «Лісова пісня» та «Ішов кобзар», а також збірник пізніших записів «Спомин». Подвійний сольний альбом «Виконавська традиція співців-музик XVIII-початку XX ст.» випустив Володимир Кушпет.
Влітку 2004-го Толчанов запропонував дах «Династії» засновникам оригінальної «Кобзи» – проте історія знову повторилася – оригінальні «кобзарі» також вдалися до праці за спиною продюсера. Тоді Толчанов вдався до радикальних кроків – заручившись згодою одного з засновників «Кобзи» Георгія Гарбара, створив підприємство «Гурт Кобза» і зареєстрував торгову марку «Кобза» TM. Наразі в складі гурту: флейтист Георгій Гарбар, басист Олександр Рудь (екс-«Краяни», «Кобzа-original»), гітарист Володимир Сушко (екс-«СРСР», «U.G.»), клавішник, саксофоніст Дмитро Литвинець і барабанщик Ярослав Вільчик (екс-«Нечто третье», «НеДіля», «Сірик Бенд»).
Список учасників ВІА “Кобза” дивіться тут
Всі наявні аудіозаписи ВІА “Кобза” (101 пісня):
А в полі береза (у.н.п.)
А Марiя вареники чине (у.н.п.)
А ми удвох (О.Зуєв-В.Кудрявцев)
Балада про двох лебедів (Б.Янiвський-I.Драч) – з В.Купріною
Била мене мати (у.н.п.)**
Бiля рiчки бiля озера (І.Шамо-Л.Каширіна)
Вдохновение
Веснянка (В.Фiлiпенко-А.Навроцький)
Вечірній Херсон (А.Рожко-В.Мелещенко)
Від Бога* (І.Білозір-М.Ткач)
Віночок українських пісень (нар.,обр.Є.Коваленка)*
Водограй (В.Iвасюк) – з В. Купріною
Воспоминание (І.Лученок-П.Бровка)
Впали двi зiрницi (I.Шамо-В.Курінський)
Вперше (М.Мозговий-Ю.Рибчинський)*
Вчителю мій (В.Ільїн-В.Курінський)
Ганка (О.Авагян)
Голубівна (Б.Янiвський-Б.Стельмах) – з В.Купріною
Грай, скрипко, грай (К.Стеценко-сл.нар.) – з Т.Кочергіною
Дві колії поза містом (О.Білаш-С.Пушик)
Діди-козаки (А.Мігай-М.Ковалко)*
Дiду з бородою (у.н.п.)
Дударик (у.н.п.)
Дума (П.Майборода-А.Малишко)
За Дунаєм (у.н.п.)
За нашов стодолов (нар.,обр.Є.Коваленка)*
Зайчик (інстр.) (О.Зуєв)
Залицяльники (Б.Янiвський-Б.Стельмах)
Запитай у серця (О.Семенов-В.Кудрявцев)
Зачекай (О.Авагян)
Зоре, моя зоре
Зоряна дорога (А.Мігай-М.Ковалко)*
Ішов кобзар чистим полем (у.н.п.)
Ішов козак потайком (у.н.п.)
Калина (у.н.п.)***
Когда молчит осенний дождь (В.Ільїн-В.Курінський)
Козак гуляє (М.Литвин-С.Пушик)*
Козацька сюїта**
Колискова**
Кохати час (О.Семенов-О.Вратарьов)
Куди йдеш ти, дiвчино (І.Поклад-Ю.Рибчинський)
Лiсова пiсня (О.Зуєв-А.Навроцький)
Люби мене (О.Бiлаш-М.Ткач)
Мій друг Микола (В.Бистряков-А.Драгомирецький)
Мій рідний край (М.Мозговий)*
Мовою матерi (Ю.Шевченко-М.Сингаївський)
Море досталось немногим (Я.Цегляр)
Музична імпресія**
На Iвана Купала (у.н.п.)
Наш заспів
Не кажи, що вже пізно (І.Білозір-І.Гущак)*
Не сварись на мене, мати (у.н.п.)
Не сходило вранці сонечко (В.Криштофович-М.Костомаров) – з Н.Матвієнко
Недiльний ранок (інстр.) (К.Курко)
Ніч яка місячна (інстр.) (нар.)
Новорічна***
Ой гаю, гаю (у.н.п)
Ой, дівчино, шумить гай (у.н.п.)
Ой, з-за гори кам’яної (у.н.п.)
Ой кинув я бук на яму (у.н.п.)
Ой на горі цигани стояли (нар.,обр.Є.Коваленка)*
Ой несе весна відерця /Веснянка/ (М.Мозговий-А.Демиденко)
Ой поїхав за снопами (у.н.п.)
Ой при лужку (у.н.п.)
Ой, стояла хата (І.Поклад-Ю.Рибчинський)**
Ой там за лiсочком (у.н.п.)
Ой ти дiвчино, з горiха зерня (А.Кос-Анатольський-І.Франко)
Ой ти, рiченько (А. Пашкевич-Д.Луценко)
Ой у полi рута (К.Стеценко-сл.нар.)
Ой ходила дiвчина бережком (у.н.п.)
Ой чорна я си чорна (у.н.п.)**
Ой яка ти, чічко, файна /Коломийка/ (у.н.п.,обр.Є.Коваленка)
Песня про цаплю /з казки “Охрим-музикант”/ (Є.Коваленко)
Повій, вітре, на Вкраїну (Л.Александрова-С.Руданський)**
Попурi з українських народних пісень
Привітальна
Прогулянка (інстр.) (Ю.Касаткін)
Рідна мати моя (П.Майборода-А.Малишко)***
Ровесники (О.Білаш-О.Підсуха)
Розлучився дід (?-П.Глазовий)
Свята ніч (Franz X.Gruber-Fr.Joseph Mohr)**
Свято на Подолі**
Сини (О.Білаш-Й.Струцюк)
Скільки б не співали
Спiвайте разом з нами (нар.)
Спомин /Моя перша любов/ (М.Мозговий)
Срібні очі (П.Дворський-Р.Братунь)*
Стоїть гора високая (муз.народна-Л.Глібов)**
Та й орав мужик край дороги (у.н.п.)
Терен, мати, коло хати (у.н.п.,обр.О.Ледньова)
Ти і я – одна сiм’я (П.Майборода-М.Ткач)
Тихо над річкою (П.Батюк-С.Черкасенко)**
Три трембіти (М.Скорик-О.Вратарьов)
Трубадури (О.Зуєв-В.Курінський)
У суботу молотив я (у.н.п.)
Уроки музыки (В.Ільїн-Ю.Рибчинський)
Чарівниця (О.Зуєв-В.Голіков)
Через рiченьку (у.н.п.)
Щедрівка /Добрий вечір тобі/ (нар.)
Щедрівка /Ой там за горою/ (нар.)
Я – твоє крило (В.Івасюк-Р.Кудлик)
* Гурт “Кобза” Є.Коваленка
** Гурт “Кобза- original” В.Вітера
*** Гурт “Кобза” А.Толчанова
Все інше – ВІА “Кобза” 70-х – 80-х років
Чудовий сайт!
Важливо наповнити його відповідним змістом.
Можу запропонувати пісню “Ганка” у виконанні ансамблю “Кобза”, про існування якої немає навіть згадки в Інтернеті. Але є її слова:
http://www.bards.ru/archives/part.php?id=26091
Записана пісня мною по трансляції УТ 1 січня 1974 року (новорічна музична передача).
Якщо ваш сайт зацікавиться, можу надіслати її.
Петро. м.Донецьк.
Дякуєм!
Чудову пісня «Грай, скрипка, грай» у вик. Тетяни Кочергіни і ВІА «Кобза» 1980 року у стилю “Funk”:
http://dl.dropbox.com/u/1883230/sg/tatiana%20kochergina%20-%20igray%20skripka%20igray%201980.mp3
або цілу платівку тут:
http://skameikin.blogspot.com.au/2008/11/1980_29.html
Ця пісня є у нас на сайті на сторінці Тетяни Кочергіної, але, за свідченням учасника запису Кирила Стеценка, музиканти “Кобзи” не брали участь у її запису, лише Валерій Вітер і Олег Ледньов як вокалісти.
Сайт просто “супер”. За 5-ти бальною шкалою заслуговує максимальну оцінку. Дякую Засновникам цього сайту за відродження укр.народної пісні. Нехай живе українська нардна пісня !
У Кобзи була пісня “Батьку”. Там початок: Батьку, ми ровесники з тобою…. Хто може допомогти найти весь текст?
Батьку, ми ровесники з тобою.
Батьку, обірвав свинець твої літа.
Батьку, над твоєю двадцять третьою весною
Вічність… Вічність проліта.
Розминулись ми навік з тобою,
Ти мене не бачив, я – тебе.
У моєї долі, долі молодої
Небо… Небо голубе.
Батьку, в серце крадуться тривоги,
Батьку, заслоняє тінь мою зорю.
Батьку, без вагання я пройду твої дороги,
Подвиг… Подвиг повторю.
Ой ти весно, весно двадцять третя,
Не даруй нам ранньої зими.
Хоч вві сні явися, батьку, із безсмертя,
Сина… Сина обійми.
Батьку, ми ровесники з тобою.
Батьку, обірвав свинець твої літа.
Батьку, над твоєю двадцять третьою весною
Вічність… Вічність проліта.
Розминулись ми навік з тобою,
Ти мене не бачив, я – тебе.
У моєї долі, долі молодої
Небо… Небо голубе.
Дякую вам за вашу кропітливу працю над цим сайтом. Велика, чудова і потрібна робота! Щасти вам!
Дякую!
Доброго дня! Чи не знаєте, звідкіля трек “Біля річки, біля озера”? В офіційній дискографії його ніде нема. Тільки в Ютубі є кліп та у Вас на Саундклауді.
Більшість піснь “Кобзи” не видавалися і звучали лише на радіо і телебаченні. З цієї серії й названа Вами пісня. Вона написана композитором Ігорем Шамо спеціально для цього ансамблю як танцювально-дискотечний хіт.
А де тоді можливо знайти пісню у кращій якості? Хочеться використати цей психо-фанк як семпл :)
Де саме Ви взяли аудіофайл, що потім виклали на Саундклауд?
Взяв на дружньому нам сайті http://www.sssrviapesni.info/kobza.html
я там є адміністратором українського розділу.
В кращій якості нажаль нема. Я б сам би хотів мати. Точно є на українському радіо, але я не маю доступу до їх архівів. З повагою Ігор.