Мрія (США)

Мрія (США)

Дискографія

США, Чикаго.

Історія гурту «Мрія» розпочинається у 1979 році в місті Чикаґо.
В ті роки для діаспорних музикантів, не вхожих у великий шоу-бізнес, головним джерелом існування були виступи на так званих «забавах» – щось на зразок корпоративів, де люди проводять уікенди – вечеряють, в міру випивають, веселяться та танцюють. Це такі собі місцеві танці. Так у сусідній Канаді заробляли собі на життя «Рушничок», «Сини степів», «Буря» та інші старі українські гурти. Але час не стояв на місці, розвивалися музичні стилі, з’являлися нові музичні технології, синтезатори з сучасним звучанням і старий добрий акордеон вже не встигав за модою. «Забава» потребувала новітніх звучань. І саме «Мрія» стала тим гуртом, який повністю задовільнив у США цей виклик.
Гурт мав велику популярність не тільки у Чикаґо та його околицях, але й у Міннеаполісі та канадському Торонто. Для виходу на більш широку аудиторію «Мрія» у 1980 році підписує контракт із менеджером Джоном Стесі (John Steciw – Іван Стеців).
Джон Стесі був відомим музикантом, лідером та організатором групи «Веселі Часи» з Чикаґо. Коли наприкінці 80-го року цей гурт розпався, пан Стесі став агентом і промоутером «Мрії». З цього часу «Мрія» та інший місцевий український гурт «Промінь» стали провідними у Чикаґо.
На той час «Промінь» вже мав альбом, і, безумовно, мав успіх серед української молоді на Середньому Заході і в Канаді.
Щоб бути остаточно визнаними, музиканти «Мрії» також почали працювати над альбомом.
Знадобилося 15 місяців довгих репетиційних вечорів та напруженої роботи у студії. Як результат, у серпні 1981 року група закінчує запис дебютного альбому з такою ж назвою − «Мрія».
На початок 80-х побутова аудіотехніка стала досить якісною, тому до параметрів звуку записаних альбомів почали ставити більші вимоги. Використовуючи новітні технології при записі альбому, чи не вперше в історії записів українських гуртів студія застосовує готові якісні семпли звуків ударної установки.
У продаж платівка надійшла лише навесні 1982 року.
Тоді й прийшла справжня популярність гурту і «Мрія» дає своє перше інтерв’ю діаспорному тижневику «Свобода –The Ukrainan Weekly».

Учасниками гурту були:
Адам Бігун (Adam Bihun) – синтезатор та духові інструменти;
Роман Сікачовський (Roman Sikaczowski) – бас-гітарист і вокаліст;
Андрій Бровар (Andrew Browar) – клавішник і вокаліст;
Юрій Свитник (George Swytnyk) – гітарист та бек-вокаліст;
Майкл Читербок (Michael Chyterbok) – барабани.
Потужним доповненням гурту був вокаліст Вільям Тельвак (William Telwak) – досвідчений саксофоніст, сопілкар, гітарист та звукооператор. Він був досвідченим учасником таких українських чиказьких гуртів, як «Kaравана» та «Промінь».
Одразу після запису платівки гурт покидає ударник Майкл Читербок. Його місце зайняв Богдан Березецький (Bohdan Berezecky), талановитий 20-річний музикант, який набирався досвіду просто під час виступів на «забавах».

Альбом містить народні українські пісні, хіти «Зачарована Десна», «Марічка» і «Троянди на пероні» (інструментальна версія) та дві авторські пісні гурту – «Зів’яла квітка» та «Карпатська душа». Музику писав Юрій Свитник (George Swytnyk), поезію – Роман Сікачовський (Roman Sikaczowski). Безумовно, завдяки цим авторським композиціям альбом і полюбився слухачеві. Альбом відкриває обробка народної пісні «Ворожка», перед тим переспівана багатьма діаспорними колективами та Любомирою Ковальчук (Luba). Але нове звучання та прекрасне аранжування «Мрії» робить це виконання неперевершеним.

Для нас, континентальних українців, які слухали заборонену в СССР музику емігрантів у магнітофонних записах, дещо незвичною за зворотами та побудовою мови здавалась особлива автентична діаспорна поезія. Це додавало пісням своєрідного глибинного шарму, як ось у баладі «Зів’яла квітка» :

Згасло мені сонце, життя цілі немає
Мої муки, шкоди і труди ніхто не співчує.

Любов наша зів’яла. Засох уже наш цвіт,
Не будемо підливати, – розійдемось ми у світ.

Ще же щось сказати, – послухай раз іще,
Ти будеш в мойому серці, аж смерть мене відбере.

А як ми розійдемось світло мрій моїх згасне,
Так в мені згасне душа, бо в мені вже серце мертве.

Після запису платівки гурт проіснував ще кілька років. Планували випустити другий альбом у Канаді, але, на жаль, плани так і залишились нездійсненними.
У другій половині 80-х років у місті Саскатун, що у провінції Саскачеван (Канада), був організований ще один «гурт–ансамбль Мрія», який випустив кілька альбомів, але це вже інша історія.

Святослав ЗАСТАВСЬКИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *