Дутковська Алла

Фотоальбом

Публікації

Дутковська Алла Борисівна — видатна художниця-модельєр, заслужений діяч мистецтв України, відміник освіти України (15.08.1949—19.06.2004).

Народилася 15 серпня 1949 р. в м. Вінниця у родині робітників. З 1957 по 1966 р.р. навчалася у Вінницькій СШ № 1. З 1966 по 1970 р.р. навчалася на відділі художнього моделювання та конструювання одягу Вижницького училища прикладного мистецтва (тепер Вижницький коледж прикладного мистецтва ім. В. Ю. Шкрібляка), м. Вижниця Чернівецької обл.

В 1971–1972 р.р. працює художником сувенірного цеху Вижницького деревообробного комбінату.

З 1973–1976 р.р. художник—модельєр Чернівецької філармонії. З 1978 по 2003 р.р. працює в Чернівецькій художній дитячій школі викладачем рисунка, живопису та композиції.

У 1981–1985 р.р. навчалася в Одеському державному педагогічному інституті ім. К. Д. Ушинського, на художньо-графічному факультеті.

Алла Борисівна Дутковська — художник-модельєр, сценограф, педагог, митець-новатор, яка дала Україні нову хвилю у моделюванні сучасних сценічних естрадних костюмів. Разом із засновником ансамблю «Смерічка» та своїм чоловіком Левком Дутковським, солістами «Смерічки» Василем Зінкевичем, Назарієм Яремчуком та композитором Володимиром Івасюком Алла Дутковська була тим творчим ядром, яке в 70-ті роки зламало старі стереотипи української естради як у музичному стилі, так і в художньому проектувані сценічного одягу.

Алла Дутковська ще у 1967 р., навчаючись у ВУПМ, проектувала сценічні стилізовані костюми для ВІА «Смерічка» п/к Л. Дутковського. Своєю творчою роботою вона, вперше взявши за основу народний одяг та сучасний силует, започаткувала сценічні, стилізовані естрадні костюми в Україні. В 1970 році її дипломна робота «Концертний костюм для естрадної співачки» була високо оцінена державною екзаменаційною комісією і успішно експонувалась на Всесоюзній виставці у Ленінграді. Вижницька районна газета «Радянська Верховина» 9 липня 1970 року писала: «Приємне враження справила робота випускниці Алли Дутковської — концертний костюм для солістки естради. За основу вона взяла народний буковинський костюм гірської частини населення. Довге червоне плаття донизу, вишите, з двома білими вставками. Вишитий киптарик створюють нарядність. Поєднання червоного і білого кольорів вказують на народний гуцульский характер одягу. Доповнення до нього служать кліпси, виготовлені ученицею. Ця робота дістала оцінку п’ять з відзнакою…» В 1971 році це концертне плаття було використане під час зйомок музичного телефільму «Червона Рута» головною героїнею телестрічки Софією Ротару.

У доробку Алли Дутковської розробки естрадних костюмів, які стали широко відомі серед глядачів і були використані популярними співаками та колективами, що представляли українське мистецтво в країнах Європи, Азії, Америки і полонили глядачів своїю красою.

Для відомої співачки Софії Ротару Алла Дутковська спроектувала ескізи комплектів костюмів під назвами «Червона рута» (1970), «Черешневий гай»(1977), «Концертні сукні» (1980).

В 1981 р. С. Ротару та ансамбль «Червона рута» репрезентували комплекти костюмів під назвою «Писанка» в США та Канаді. В 1992 р. з нагоди 20-річчя творчої діяльності С. Ротару, у Москві було представлено два комплекти костюмів для ансамблю, балету та співачки.

Працюючи у Чернівецькій філармонії, Алла Дутковська виготовила проекти естрадних костюмів для ансамблів «Смерічка», «Жива вода», «Черемош», популярних співаків Н. Яремчука, П. Дворського, Лідії та Ауріки Ротару, а також стилізовані народні костюми для балетної групи Заслуженого Академічного Буковинського ансамблю пісні і танцю. Ці роботи відзначались самобутністю, яскравою своєрідністю, високою професійною майстерністю.

В 1979 р. А. Дутковська розробляє колекції костюмів під назвою «Коломийки», «Зачаруй» та «Олімпійські» для ансамблю «Смерічка» та її соліста Н. Яремчука, тим самим впроваджує новаторство, поєднуючи традиційне костюмування із сучасністю. Матеріали про них подаються у книзі кандидата мистецтвознавства М. В. Костишиної «Український народний костюм Північної Буковини: традиції і сучасність», де детально описана творчість художника-модельєра А. Дутковської, її новизну у започаткуванні та створенні в Україні сценічного стилізованого сучасного одягу за мотивами Буковинського краю. Про мистецкий доробок А. Дутковської також висвітлено в пресі, відзнято телефільми тощо. А. Дутковська – художник-постановник фестивалів, сценограф 1-го фестивалю української естрадної пісні ім. Н. Яремчука (1996).

В 1998 р. отримала почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України». Викладала у Чернівецькій художній дитячій школі понад 25 років. Її вихованці стали переможцями на Міжнародних дитячих виставках, конкурсах у США (1987), Польщі (1992), Індії (1995), Ізраїлі (1995), Японії (1997) та ін.

Алла Дутковська — «Відмінник освіти України». Їй присвоєно звання «Вчитель-методист вищої кваліфікаційної категорії».

В 1993 р. брала участь у заснуванні благодійної Недільної дитячої художньої школи при Свято—Миколаївському соборі у м. Чернівцях, де на протязі 10 років керувала творчо-навчальним процесом, вкладаючи сумлінну, плідну і кропітливу працю у навчання і виховання учнів. Найкращі діти, які успішно закінчували недільну школу, продовжували своє навчання у різних художніх закладах, училищах, а також у Чернівецькій художній дитячій школі, де саме викладала Алла Борисівна.

Алла Дутковська передчасно померла 19 червня 2004 року.

Приклади робіт А. Дутковської в фотоальбомах “Смерічки” та “Червоної рути”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *