Скупинський Гамма

Фотоальбом

Гамма Скупинський (Gamma Skupinsky) – український і американський композитор (США, Лос-Анджелес), автор кількох популярних хітів 70-х (“Осінь прийшла”, “Ой чия ж то крайня хатка”, “Ти – сонце в небі”), музики до голівудських картин і до мюзиклів «Весілля» (по Чехову) та «Сильне почуття» (За Ільфом і Петровим).

Гамма Скупинський народився у Чернівцях. Його шкільним другом був Ян Табачник. Майбутній композитор провів свої студентські роки в стінах Казанської консерваторії, у класі композиції професора Альберта Лемана. Там же, в Казані він був членом СКБ “Прометей” Казанського Авіаційного Інституту, де під керівництвом Булата Галеєва займався питаннями теорії та практики світломузики, зокрема, вивченням світлових партитур Скрябіна. В результаті свого інтересу до джазу та рок-музики він прийшов в популярну казанську групу «Каравелла» як композитор і клавішник.
Після закінчення консерваторії композитора запрошують до Чернівецької філармонії для роботи музичним керівником відомих колективів «Червона рута» (солістка Софія Ротару) і “Смерічка”. За роки творчої співпраці композитору вдалося довести ці колективи до високих стандартів популярності завдяки нововведенням в стилі оркестровки і композиції. Гамма Скупинський підготував музичну програму переможного виступу Софії Ротару в Сопоті. Його пісні стали користуватися величезною популярністю в концертах і в записах фірми “Мелодія”. В цей же час Гамма Скупинський був рекомендований професором Московської консерваторії А.С. Леманом для прийняття в члени Спілки композиторів РРФСР.

У 1978 році Скупинський емігрує до США. Коли композитор перебував у Італiї (по дорозi в Нью-Йорк), вийшов черговий диск-гігант Софії Ротару. На ньому була пiсня ”Дорога”, яку він написав на слова київського поета Бориса Касiєва. Але працівники “Мелодії” ”забули” вказати його прізвище, написавши, що музика та вiрші – Касiєва. У 1979 році диск перевидано без пісень Скупинського “Ти – сонце в небі” та “Скрипка”. Замість них додані ідеологічно витриманий “Жовтень” та “Визнання”.

Після переїзду до Сполучених Штатів Гамма вступив на композиторський факультет консерваторії Нової Англії в Бостоні. Після закінчення мастерської програми по композиції в класі Малколма Пейтона (композиція) і Джорджа Рассела (джаз) він продовжив свою освіту в Бостонському Університеті. Тут він відвідував класи найцікавіших музичних діячів, таких як П’єр Булез, Джон Кейдж, Жоржі Лігетті, Джон Адамс, Стів Райх і багатьох інших провідних композиторів сучасності. Проживаючи в Бостоні, протягом декількох років займався теорією сучасних медіамистецтва і проблемами штучного розуму в “Media Lab” Масачусетського Технологічного Інституту. На замовлення Комісії з мистецтва м. Бостона з 1987 по 1992 роки писав твори для міських свят. Відбулася постановка балету ”Холодольник” і хіп-хоп опери «Мізки Графіті». Захистивши дисертацію в Бостонському Університеті і отримавши звання Доктора музики, композитор переїхав до Лос-Анджелеса для роботи в кіноіндустрії Голлівуду.
У Голлівуді він заснував пост-продакшн студію ”Gamma Soundworks”. Співпрацюючи з такими відомими кіностудіями, як Соні Пікчерс, Кушнер-Локе, Нью вейв, а також з незалежними кінематографістами, він створив саундтреки для десятків фільмів. У 2000 році фільм з музикою Г. Скупинського «Злочинці» (”Criminals”) потрапив у десятку кращих незалежних фільмів 2000 року. Музичні твори композитора публікуються в пресі, записуються на студіях і виконуються по радіо та на концертах Росії, Америки та Європи (Париж, Берлін).

Крім популярних пісень і джазових творів, творче портфоліо композитора Гамми Скупинського містить 12 симфоній, 3 балети, більше десятка опер, 7 струнних квартетів, концерти для різних інструментів, камерні форми, аудіо-візуальні інсталяції та музика для кіно і театру.

Всі доступні записи пісень Гамми Скупинського:

Дорога (сл. Б.Касієва) – С.Ротару і ВІА “Червона рута”
Козацька (сл.народні) – гурт “Червона рута” (США)
Любов (сл. Б.Касієва) – С.Ротару і ВІА “Червона рута”
Ой, чия ж то крайня хатка (сл.народні) – ВІА “Смерічка”
Ой чорна гора, чорна (сл.народні) – ВІА “Червона рута”
Осінь прийшла (сл. Б.Касієва) – В.Зінкевич та ВІА “Смерічка”
Пішла дівчина (сл.народні) – ВІА “Червона рута”
Скрипка (сл. Г.Скупинського) – С.Ротару і ВІА “Червона рута”
Там де крута гора (сл.народні) – гурт “Червона рута” (США)
Тече вода (сл.народні) – гурт “Червона рута” (США)
Ти – сонце в небі (сл. Б.Касієва) – В.Зінкевич; С.Ротару
Троянда (сл. Б.Касієва) – ВІА “Червона рута”

Дорога (сл. Б. Касієва) – Софія Ротару та ВІА “Червона рута”

Ой, чия ж то крайня хатка (сл. народні) – ВІА “Смерічка”

Ой чорна гора, чорна (сл. народні) – ВІА “Червона рута”

Осінь прийшла (сл. Б. Касієва) – Василь Зінкевич та ВІА “Смерічка”

Пішла дівчина (сл. народні) – ВІА “Червона рута”

Скрипка (муз. і сл. Г. Скупинського) – Софія Ротару та ВІА “Червона рута”

Ти – сонце в небі (сл. Б. Касієва) – Василь Зінкевич та ВІА “Світязь”

Ти – сонце в небі (сл. Б. Касієва) – Софія Ротару та ВІА “Червона рута”

Троянда (сл. Б. Касієва) – ВІА “Червона рута”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *