Кудлик Роман

Роман Михайлович Кудлик (4 травня 1941, м. Ярослав, Польща – 21 січня 2019, Львів) — український поет, критик. Член Національної спілки письменників України (від 1965). Народився в сім’ї службовця. 1945 переїхав із рідними до Дрогобича. 1958 р. закінчив середню школу в Дрогобичі. Працював електриком на нафтопереробному заводі, в редакції районної газети “Ленінський шлях” (місто Комарно Львівської області). 1959 вступив до Львівського університету, 1964 – закінчив філологічний факультет університету.

Працював у редакції журналу “Жовтень” (нині “Дзвін”). Коли одного з колег Романа Кудлика, Володимира Яворівського, звинуватили у співчуванні українським буржуазним націоналістам, то виступив на його захист, за що був звільнений з редакції. Впродовж багатьох місяців він намагався влаштуватись, однак ніде на роботу не брали. Допоміг молодому поету, який опинився в дуже складному матеріальмому становищі, редактор газети “Львівський залізничник” Анатолій Гороховський, зарахувавши його на посаду літературного працівника. Коли про це довідався керівник сталевої магістралі, то зажадав від Гороховського, аби той негайно звільнив Кудлика, висловивши при цьому категоричний ультиматум: якщо націоналіст залишиться на роботі, то редактору доведеться подавати у відставку. Але, попри цю погрозу, молодий поет залишився в колективі редакції, в якій працював близько п’яти років.

Працював також на Львівській студії телебачення, завідувачем літературної частини Львівської обласної філармонії. Тепер головний редактор журналу “Дзвін”. Живе у Львові.

Друкується від 1957 — спочатку в газетах і журналах, потім у колективних збірках “Яблуневий цвіт” (1961) і “Щасливої дороги” (1962).

Видав збірки віршів:
“Розмова” (1963),
“Весняний більярд” (1968),
“Яблуневі ліхтарі” (1979),
“Листя дикого винограду”,
“Горішня брама” (1991).

Відомий також як пісняр. Зокрема, автор текстів пісень Володимира Івасюка — “Я — твоє крило” (1972), “Нам спокій, друже, тільки сниться” (1978), “Не одпалай, моя любове”, “Освідчення”. На його вірші також написали пісні Ігор Білозір (“Спогад срібної ночі”, “День моєї Батьківщини”), Богдан Янівський (“Зорепадні ночі”, “Вишнева віхола”), Олексій Сердюк (“Барвисті сни”), Віктор Камінський (“Листя дикого винограду”, “Карпатські солов’ї”) та інші композитори.

Написав лібрето до опер Богдана Янівського “Олеська балада” (за романом Романа Іваничука “Черлене вино”), “Царівна Жаба”, “Золотий гомін” (за Павлом Тичиною) і мюзиклів “Лис Микита”, “Перстень спокуси”.

Роман Кудлик помер 21 січня 2019 року на 77-му році життя.

Пісні на слова Романа Кудлика:

Арія Івашка з опери “Олеська балада” (муз. Б.Янівського) – І.Кушплер
Барвисті сни (муз. О.Сердюка) – О.Білозір та ВІА “Ватра”
Батьківське жито (муз. І.Білозіра) – О.Білозір та ВІА “Ватра”
Вишнева віхола (муз. Б.Янівського) – В.Дусанюк та Л.Аргатюк
В Самборі (муз. Р.Хабаля) – ВІА “Арніка”
День моєї Батьківщини (муз. І.Білозіра) – ВІА “Ватра”; ВІА “Смерічка”
Зорепадні ночі (муз. Б.Янівського) – тріо “Либідь”
Карпатські солов’ї (муз. В.Камінського) – М.Шуневич та ВІА “Ватра”
Листя дикого винограду (муз. В.Камінського) – О.Білозір та ВІА “Ватра”
Нам спокій, друже, тільки сниться (муз. В.Івасюка) – В.Шпортько
Не одпалай, моя любове (муз. В.Івасюка) – Н.Яремчук
Сизокрилий птах (муз. Д.Баккі) – С.Ротару
Спогад срібної ночі (муз. І.Білозіра) – І.Білозір
Сцена Орисі і Килини /Олеська балада/ (муз. Б.Янівського) – Л.Божко і Т.Поліщук
Чумацький шлях (муз. І.Білозіра) – О.Білозір та ВІА “Ватра”
Я твоє крило (муз. В.Івасюка) – ВІА “Смерічка”; С.Ротару; ВІА “Калинка”

 

Окремі пісні з текстами

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *