Закарпатський народний хор

Заслужений академічний Закарпатський народний хор – перший в історії Закарпаття професійний колектив, створений 25 вересня 1945 року у м. Ужгороді як Закарпатський ансамбль пісні і танцю. У 1947 році реорганізований в Закарпатський народний хор. Художнім керівником було призначено Миколу Добродєєва, а головним балетмейстером – Валентина Ангарова.
Перший концерт успішно відбувся 17 вересня 1946 року. Він засвідчив народження першого на Закарпатті високопрофесійного мистецького колективу. Багатонаціональною своєрідністю репертуару, високою професійною майстерністю колектив блискавично завоював симпатії шанувальників народного мистецтва як в Україні, так і за її межами.
У 1959 році Указом Президії Верховної Ради УРСР Закарпатському народному хору присвоєно почесне звання «Заслужений колектив України».
До складу входять – хорова, танцювальна та оркестрова групи. Колектив працює у кількості 85 артистів. Впродовж всього творчого життя, художніми керівниками та головними диригентами колективу були такі відомі особистості як Петро Милославський (1946-1954 рр.), Михайло Кречко (1954-1969 рр.), Микола Попенко (1969-1986 рр.), які становили підґрунтя професійного хорового мистецтва Закарпаття. Їхню роботу гідно продовжили Орест Щербатий (1986-1992 рр.), Петро Сокач (1992-1997 рр.), Зеновій Корінець(1997-2002 рр.), Михайло Вігула (2002-2006 рр.), а з вересня 2006 року почесну справу продовжує Наталія Петій-Потапчук.
Незмінним балетмейстером-постановником продовж кількох десятиліть є легенда закарпатської професійної хореографії, Народна артистка України Клара Балог.
Гордістю колективу є відомі постаті, які своїми талантами підняли заслужений Закарпатський народний хор на високопрофесійний рівень. Серед них – заслужені артисти України Іван Опаленик, Терезія Бартфай, Марина Сеніна, Борис Єрьоменко, Віктор Даньо, Петро Куштан, Олена Поляк, Михайло Ходанич, Микола Форіш, Марія Білоєнко, Адольф Баглаєнко. Їх достойними продовжувачами є відомі сучасні артисти хору – народні артисти України Клара Попович-Лабик та Петро Матій, заслужені артисти України Надія Гораль-Пономаренко, Надія Мерцин, Людмила Вайзер, Володимир Кітченко та багато талановитих молодих артистів.
Візитками уславленого колективу є відомі хорові твори, такі як «Верховино, світку ти наш», «Ой, на плаю вівці пасуть», «Гей, на високій полонині», «Верховино, мати моя», хореографічні картинки «Вівчарі на полонині», «Березнянка», «Тропотянка» та багато інших.
Заслужений Закарпатський народний хор – єдиний в Україні професійний колектив, який пропагує і збагачує не тільки українську пісенну й хореографічну культуру, а й мистецтво всіх національних меншин, які здавна заселяють закарпатську землю. У репертуарі – українські, словацькі, угорські, чеські, румунські, німецькі та російські народні пісні і танці, які колектив репрезентує як в Україні, так і за кордоном.

Художній керівник та головний диригент хору – заслужений працівник культури України Наталія ПЕТІЙ-ПОТАПЧУК. Балетмейстер-постановник – народна артистка України Клара БАЛОГ.

Верховино, мати моя (М. Машкін)

2 Responses to Закарпатський народний хор

  1. Popp Bernadetta коментує:

    Davno eto bilo kogda ja rabotala posle kulytprosvet ucilisca v 1973 godu v Zakarpatskom Narodnom hore v baletnoj gruppe. S teplom vspominaju to nedolgoje vremja raboti, tak kak ujehala s muzem na Dalynij vostok. Prekrasnij kollektiv, Klara Balog cudesnij celovek, ana bila nasa mama dla nas, molodih, nacinajuscih. Bolysoje spasibo, eto bila stupenyka dlya samostojatelynoj tvorceskoj raboti. Budte vse zdorovi, spasibo. Bernadett Popp

  2. Оксана Олійник коментує:

    Доброго вечора,шановні друзі! По телеканалу Рада вже другий раз натрапляємо на фільм про Закарпатський хор та русинів у Словаччині. Але не можемо знайти його в інтернеті. Чи можна просити, щоб Ви вислали адресу фільму або як він називається. Ми, родина Олійників зі Львова, любимо подорожувати. Місяць тому були у східній Словаччині. А у фільмі довідалися цікаву інформацію про русинів, то ж хотіли б поділитися фільмом з друзями у Львові, і так само у Словаччині. Дякую, з повагою, Оксана Олійник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *