Гаденко Мар’ян

Сайт

Мар’ян Ілліч Гаденко (15.09.1955, Сторожинець, Буковина – 03.12.2021, Київ) – композитор і поет, виконавець власних пісень, Народний артист України. Найпалкіші шанувальниці творчості митця – жінки, яких Мар’ян Гаденко називав жінками своєї золотої осені. Можливо, саме тому в його доробку так багато ліричних творів. А розпочиналось все з бардівської пісні. Свого часу навіть брав участь у знаменитій наприкінці 80-х програмі “Взгляд” з Владиславом Лістьєвим… А тепер на радіо і телебаченні його пісні звучать майже щодня. Їх виконують народні і заслужені артисти Украіни та зовсім молоді співаки. У його доробку – понад 700 творів. Переважна більшість пісень написана на власні вірші. Однак піснетворець залюбки співпрацював і з відомими, і зовсім молодими поетами. Прекрасні поезії Олександра Мороза, Вадима Крищенка, Миколи Сингаївського, Галини Третяк завжди озивались музикою у його душі.

Мар’ян Гаденко – співзасновник кількох пісенних фестивалів. Одним із перших став фестиваль “Доля”, який 1991-го року “народився” у Чернівцях, а зараз проходить в Трускавці. Є ще дитячий телевізійний фестиваль “Пісенне джерело”, фестиваль сучасного романсу “Осіннє рандеву”, телевізійний фестиваль “Прем’єра пісні”.
Творчий шлях багатьох естрадних зірок починався саме на таких фестивалях. “Доля” відкрила імена Ані Лорак, Наталі Бучинської, Ольги Добрянської, Алли Кобилянської, Анатолія Сердюка, гурту “Піккардійська терція”. Саме з “Осіннього рандеву” засяяли на мистецькому небосхилі України імена Івана Красовського, дуету “Росичі”, Ігоря Вовчака, Тетяни Таніч, Олени Клевцової. Всі фестивалі Мар’ян Гаденко проводить спільно з Національною радіокомпанією України та Державною телерадіомовною компанією “Всесвітня служба УТР” для того, щоб наші співвітчизники не тільки в Україні, а й за кордоном мали змогу долучитися до сучасного українського мистецтва.

Композитор часто гастролював по Україні. Прагнув донести українську пісню до найвіддаленішого села, бо саме в глибинці люди почуваються найбільш обділеними. Останніми роками вдалося дати концерти у понад 600 селах: “Буває, виступаєш у такому собі старенькому будинку культури, підходить до тебе літня жінка і говорить, що за все її життя в це село вперше приїхав народний артист. У такі моменти особливо відчуваєш, яку радість несеш людям, котрі знають лише щоденну нелегку працю”.

Мар’яна Гаденка знають не тільки в різних регіонах нашої держави, а й у далеких світах, де живуть українці і плекають, як і він, рідну мову та культуру. Його пісні стали необхідні людям, мов ковток свіжого повітря, джерельної води, одкровення. Адже унікальне поєднання лірика-пісняра і військової людини (М. Гаденко прослужив у системі МВС 27 років і пройшов шлях від оперуповноваженого до заступника командувача ВВ МВС України) створює потужну творчу напругу, неповторну ауру, глибоку задушевність, в якій відчувається биття серця справжнього митця, талановитого пісняра і виконавця, відданого патріота України. Друзі по творчості, однодумці поважали його як чудову і чесну людину. Ці високі принципи митець перейняв у своїх батьків, дідів і прадідів, які споконвіку жили у містечку Сторожинець на смерековій Буковині.

Народившись п’ятим у простій незаможній сім’ї, своє майбутнє пов’язав зі служінням Батьківщині, розпочавши її вісімнадцятирічним юнаком-матросом Балтійського флоту і закінчивши заступником командувача Внутрішніх військ України. Саме офіцером з чистими руками і гарячим серцем бачив себе оперативний працівник Гаденко. Але Бог і доля розпорядилися зовсім по-іншому і приготували йому страшне випробування… У 1986 році він був одним із перших, хто поїхав у Чорнобиль на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС. Після повернення додому невдовзі важко захворів. Дев’ять днів був у комі, бачив той світ, але Бог не забрав його до себе, а повернув на Землю піснетворцем.

Я в цьому світі двічі народився,
Лиш в різні роки і у різні дні.
Я перший раз з утроби появився,
А вдруге – милість Бог післав мені.

Так сталося, що ім’я Мар’яна Гаденка спочатку стало відомим серед українців за кордоном, а вже потім – в Україні. Першу пісню написав, коли йому було за тридцять, на сцені став постійно виступати у сорок шість, коли пішов на пенсію із системи МВС. Він зумів знайти свою нішу на українській естраді і свою слухацьку аудиторію.

Пісні Мар’яна Гаденка:

А де моя весна (сл. В.Крищенка) – О.Добрянська
Добра фея (сл. М.Гаденка) – В.Шпортько
Емігрантка (сл. М.Гаденка) – І.Бобул
Жовтий лист (сл. М.Гаденка) – І.Бобул
Зорепад (сл. М.Сингаївського) – А.Кобилянська; Л.Сандулеса
Зупинись, щастя мить (сл. М.Гаденка) – І.Бобул
Люби мене (сл. В.Крищенка) – А.Кобилянська
Озвись (сл. В.Возняка) – А.Кобилянська
Покохай мене, гуцулко (сл. М.Гаденка) – І.Бобул
Прощай (сл. М.Гаденка) – О.Марцинківський
П’ю до дна (сл. М.Гаденка) – гурт “Дзвони”
Ти знов прийдеш (сл. М.Гаденка) – В.Зінкевич

Жовтий лист (муз. і сл. М. Гаденка) – Іво Бобул

Зорепад (сл. М. Сингаївського) – Алла Кобилянська

Люби мене (сл. В. Крищенка) – Алла Кобилянська

Озвись (сл. В. Возняка) – Алла Кобилянська

П’ю до дна (муз. і сл. М. Гаденка) – гурт “Дзвони”

3 Responses to Гаденко Мар’ян

  1. Лариса коментує:

    Дякую за прекрасну музику – веселу, життєдайну! Прошу доповнювати сайт

  2. галина тимошенко коментує:

    Марьян Ильич! С каждым днем приближается окончание 2015 года и уже мысленно начинаешь подводить итоги уходящего года. Для меня он был разнообразным и интересным.А встреча с Вами и выступления единым блоком была воистину колоритной и незабываемой.Минск 2015 запомнился и мне и Ритмовцам . Спасибо Вам за Ваше творчество и ТАЛАНТ! С уважением Галина Тимошенко-Нежин

  3. Александра Моне коментує:

    Велика вдячність, Мар’яне Іллічу, за Вашу творчість, ідеї, телепроекти, чудові фестивалі які допомагають розкривати молодим талантам свій потенціал.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *