Камінський Віктор

Сайт

Фотоальбом

Віктор Камінський (народився 8 квітня 1953, с. Нивра, Тернопільщина) – відомий композитор, Лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка (2005), Заслужений діяч мистецтв України (1995), лауреат премії ім. М. Лисенка (2000), лауреат премії ім. С.Людкевича (2004), володар медалі Митрополита Шептицького (1998). В 2009 році нагороджений Почесною відзнакою “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Закінчив композиторський факультет Львівської консерваторії у В. Флиса та асистентуру-стажування при кафедрі композиції Московської консерваторії у Т. Хрєннікова (1986). З 1978 – викладач кафедри композиції Львівської консерваторії, з 2002 – професор, проректор з наукової роботи ЛНМА. Член Національної Спілки композиторів України з 1978 р., заступник Голови правління Львівської організації НСКУ.

Віктор Камінський протягом понад 35-річного творчого шляху зумів реалізуватися в найрізноманітніших площинах, на перший погляд, начебто несумісних між собою, – але всюди зумів знайти власне “обличчя” і цікаво та небанально виразити свою індивідуальність. Жанрова і образна палітра його музики розмаїта і багата. Він звертається як до симфонічної, хорової, камерно-інструментальної, так і до театральної музики, велику увагу приділяє духовним жанрам, відомий як автор низки шлягерів. І в кожному із обраних напрямів творчості Камінський досягає значних успіхів. На початку 90-х рр. вистава Львівського національного академічного драматичного театру ім. М.Заньковецької «Маруся Чурай» за романом Ліни Костенко з музикою В.Камінського стала візитною карткою театру, ставилися й інші вистави з його музикою. На вірші Т.Шевченка композитор пише хори «Ой, чого ти почорніло», «Не так тії вороги» та кантату «Іван Підкова», камерну кантату для кобзаря у супроводі оркестру «Чигрине, Чигрине», яка неодноразово звучала на урядових святкуваннях.

Новий вимір духовності демонструє кантата-симфонія «Україна. Хресна дорога» на вірші Ігоря Калинця. Пристрасно зазвучало слово проповідей митрополита Андрея Шептицького (поетична обробка Ірини Калинець) в ораторії «Іду. Накликую. Взиваю». Обидва монументальні твори були записані на CD. Паралельно із вдумливим озвученням Слова Віктор Камінський багато працює в інструментальній сфері. В концертах українських фестивалів звучали і Фортепіанний концерт пам’яті В.Барвінського, і концерт для чотирьох солістів та камерного оркестру, Концерт для скрипки з оркестром № 2 «Різдвяний» та ряд інших.

Одним з кульмінаційних пунктів творчості В.Камінського стала літургійна музика. В цьому руслі написаний Акафіст до Пресвятої Богородиці, Псалом Давида, Літургія, Пасхальна Утреня. Духовна музика з успіхом звучала й за кордоном та звучить у трансляціях радіо з Ватикану.

В останні роки відбулось декілька прем’єр творів Віктора Камінського, які викликали значний резонанс, зокрема:

·До поезії І.Франка в 2006 році була написана кантата «Благодатна пора наступає» (лібрето В.Вовкуна), що виконувалась в Львівському національному театрі опери і балету ім. С.Крушельницької в часі святкування 150-річного ювілею поета в присутності Президента України Віктора Ющенка (солісти Світлана Мамчур, Андрій Бенюк, диригент – Вікторія Жадько).

·„Супергармонія в ритмах „Океану” для скрипки з камерним оркестром (2007) за мотивами гурту «Океан Ельзи» Святослава Вакарчука (Соліст – Назарій Пилатюк).

·«Героїчна поема» для сопрано, баритона та симфонічного оркестру на тексти Ірини Калинець (2008). Прем’єра відбулась у Львівському національному театрі опери і балету ім. С.Крушельницької в часі святкування 69-річниці Дня Злуки (солісти – Марта Жехович та Ігор Кушплер, диригент – Айдар Торибаєв).

·Hymn “Mężu natchniony przez łaskę”до віршів Św. Józefa Bilczewskiego для сопрано, барітона, мішаного хору та симфонічного оркестру, присвячений Папі Іоану Павлу ІІ (2008) був записаний на CD в Польщі (солісти Януш Шром, Анна Серафіньська, диригент Тадеуш Віхерк), а 30 березня 2008 року був виконаний у Вільнюсі (Литва).

·«Пісня Мойсея» для соліста (баритон), мішаного хору та камерного оркестру на біблійні тексти в опрацюванні Ірини Калинець. Виконавцями виступили заслужена капела України «Трембіта» під орудою Микола Кулика. Прем’єра відбулась 30 травня 2009 року (Львів). Автори присвятили цей твір Папі Римському Бенедикту ХVІ.

Поруч з творчою діяльністю Віктор Камінський активно займається культурно-організаційною та педагогічною роботою, є заступником Голови правління Львівської організації Національної Спілки композиторів України, часто головує на різних конкурсах.

Автор першого в Україні навчального посібника «Електронна та комп’ютерна музика».

ТВОРИ:
Струнний квартет (1976), 25′
Пам’яті Каменяра, симфонічна поема (1977), 28′
Камерна музика для струнного оркестру (1978), 15′
Концерт для скрипки з оркестром (1979), 24′
Концерт для гобоя з оркестром (1980), 18′
Речитатив і рондо для альта, фагота і фортепіано (1981), 11′
Симфонія № 1 1982), 27′
Гуцульська легенда для сопілки соло (1982), 6′
Іван Підкова, кантата для мішаного хору а сарреllа на вірші Т.Шевченка (1986), 10′
Камерна кантата № 1 для баса і камерного оркестру на вірші Д. Павличка (1987), 12′
Камерна кантата № 2 для кобзаря (баса, бандури) і камерного оркестру на вірші Т.Шевченка (1988), 12′
“Ой чого ти почорніло, зеленеє поле” для мішаного хору а сарреllа на слова Т. Шевченка (1989), 5′
Україна. Хресна дорога, симфонія-кантата для солістів, мішаного хору і оркестру на слова Ігоря Калинця (1992), 42′
Соната псаломів для двох флейт і фортепіано (1993), 16′
Гагілка для мішаного хору а сарреllа на слова Ігоря Калинця (1993), 4′
Концерт для фортепіано з камерним оркестром (1995), 18′
Каприс для фортепіано (1996), 4′
Те Dеum для струнного оркестру (1996), 12′
Концерт для чотирьох солістів, струнного оркестру, клавесина і органа (1996)
Adagio для струнного оркестру (1997), 19′
Іду. Накликую. Взиваю…, ораторія для солістів, читця мішаного хору та оркестру на тексти митрополита Андрея Шептицького в поетичному опрацюванні Ірини Калинець (1998), 50′
“Urlicht-Irrlicht?” для флейти solo (1998), 10′
Літургія Іоанна Златоуста для солістів і мішаного хору (1999 – 2000), 60′
Вервична служба для мішаного хору а сарреllа (2001), 35′
Акафіст до Пресвятої Богородиці (2002), 65′
Концерт для скрипки з оркестром № 2 “Різдвяний” (2002), 17′
“Репетиція оркестру” для камерного оркестру (2002), 10′
Соната для гітари-соло (2004), 12′
Пасхальна Утреня для мішаного хору а сарреllа (2005), 70′
“Благодатна пора наступає” кантата для солістів, мішаного хору та солістів на тексти І.Франка (2006), 28′
Естрадні пісні, музика до театру та кіно.

Дикий виноград (сл. Р. Кудлика) – Оксана Білозір та ВІА “Ватра”

Історія (сл. Б. Стельмаха) – Віктор Морозов

Калино, калино (сл. Б. Стельмаха) – Оксана Білозір та ВІА “Ватра”

Карпатські солов’ї (сл. Р. Кудлика) – Мар’ян Шуневич та ВІА “Ватра”

Скажи мені (сл. В. Крищенка) – Іван Попович

Танґо нежданої любові (сл. Р. Братуня) – Наталія Вороновська та Ігор Кушплер

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *