Севернюк Тамара

Тамара Артемівна Севернюк (*26 липня 1940, Старокостянтинів Старокостянстинівського району Хмельницької області) — поет-лірик, поет-пісняр, перекладач, публіцист, журналіст.

Тамара Севернюк народилась 26 липня 1940 року у місті Старокостянтинів Хмельницької області, в сім’ї вчительки та військового.

Любов до Слова, до Поезії були з дитинства — її вірш було опубліковано в районній газеті, коли вона навчалася в четвертому класі. Після семирічки вчилася в Хмельницькому педагогічному училищі, після закінчення якого вчителювала в Старокостянтинівській школі № 5.

В 1961 році поступила на філологічний факультет Чернівецького державного університету: «…Пам’ятаю, як бігли мої п’ятикласники з гілочками квітучих вишень через усю центральну вулицю любого Старокостянтинова до автобусної станції, коли я від’їжджала у Чернівці на навчання у держуніверситет… За ті білі гілочки можна було віддати серце своє, що я і зробила, закарбувавши на тому шляху свою молодість і вдячність дитячій вірності…»

Після університету Тамара Севернюк стає журналістом, працює у редакціях Путильської районної газети, в обласній молодіжній газеті “Молодий буковинець”, “Радянська Буковина”, “Буковина”.
Журналістом Тамара Артемівна пропрацювала 27 років.

Ще в університеті почала писати «дорослі» поезії, відвідувала літоб’єднання, друкувалась.
У автобіографічних нотатках «Дещо про себе» поетеса згадує: “Моїм хрещеним батьком у літературі був відомий літературний критик Микола Ільницький. Саме він благословив у світ мою першу поетичну ластівку — книгу «Серце вміє співати».
За цю книгу Тамару Севернюк прийняли в Спілку письменників СРСР.

З часом набирає розмаху її поетична творчість, одна за одною виходять її збірки «На ранковій землі», «Срібна папороть», «Озарение Августом», «Поезії», «Милосердие», «Джерельні веретена», «Летить душа наївна…», «Злам», «Заглянуть в озябшее серце», «Заметіль забуття» та інші.
За збірки віршів «Серце вміє співати», «На ранковій землі», «Луни дня», «Срібна папороть» Тамара Севернюк одержує премію імені Кузьми Галкіна в галузі літератури і мистецтва.
Творчість Тамари Севернюк стає широко відомою, про неї пишуть українські і зарубіжні критики. Ось що, наприклад, писала про її книжку «Джерельні веретена» доктор українознавства з Німеччини Анна-Галя Горбач (статтю опубліковано в нью-йоркському журналі Союзу українок «Наше життя», січень 1992 року): «Тамара Севернюк родом з Хмельницької області, глибоко вросла в буковинський ґрунт, бо проживає вже понад 30 років у Чернівцях і належить до провідних українських постатей культурного життя не тільки як поетеса, але й як видатна журналістка і публіцистка…».
Тамара Артемівна Севернюк є на сьогоднішній день автором 27 художніх книг. Вже готується наступна книга. А є ж ще «цілий метр» щоденникових записів, які чекають своеї черги на опублікування — тільки окремі записи щоденників використані при створенні книг «Спокуса білої пустелі» та «Дотик безсмертника».

Тамара Севернюк не тільки авторка трьох десятків книг поезії, а ще є автором майже сотні, а можливо і більше, про це можуть знати, окрім неї самої хіба що бібліографи, найрізноманітніших публікацій: нарисів, інтерв’ю, статей, роздумів, есе, рецензій, а також матеріалів із несподіваними поглядами й оцінками знаних на Буковині журналістів та письменників.
Окремі твори поетеси перекладалися вірменською, польською, румунською, німецькою, ідиш, угорською, італійською та англійською мовами.

На вірші Тамари Севернюк написано чимало пісень композиторами Анатолієм Кос-Анатольським, Левком Дутковським, Павлом Дворським, Володимиром Лобураком, Олександром Злотником, Леонідом Затуловським, Йосипом Ельгісером, Володимиром Прокопиком та іншими.
Пісні Тамари Артемівни виконували і виконують народні артисти України Василь Зінкевич, Лілія Сандулеса, Павло Дворський, Іво Бобул, заслужені артисти України Іван Дерда, Ольга Добрянська, Леонід Корінець, дуети: «Писанка» (Оксана Савчук, Іван Кавацюк) та «Скриня» (Марія і Володимир Лобураки), виконавиця співаної поезії Зоя Слободян, тріо «Либідь» (заслужені артистки Укаїни Наталя Ятченко, Валентина Михайлова, народна артистка України Лідія Михайленко), тріо «Ностальгія» (Віктор Марущак, Світлана Гайсан, Василь Боднар).
Тамара Артемівна Севернюк і сама складає музику на свої вірші.

Тамара Севернюк — член Національної спілки письменників України і Спілки журналістів України.
За свою творчість була відзначена обласними літературно-мистецькими та журналістськими преміями імені Дмитра Загула, Сидора Воробкевича, Володимира Бабляка, Григорія Сковороди та Володимира Винниченка. В січні 2007 року Тамара Артемівна Севернюк удостоєна почесного державного звання «Заслужений діяч мистецтв України», а 17 травня 2013 на своєму творчому вечорі в Українському Фонді Культури вона була нагороджена Міжнародним Орденом Честі з почесним титулом ”Жива Легенда”.

Севернюк Тамара Артемівна протягом усього свого дорослого життя бере активну участь у громадському і культурному житті країни і Буковинського краю, відгукується на всі значні події та явища, проводить незліченну кількість зустрічей з читачами в Україні і за кордоном (Росія, Румунія, Німеччина, США, Угорщина).

Вже впродовж кількох років Тамара Артемівна веде авторську програму «О, що то є поезія землі…» в Муніципальній бібліотеці імені Анатолія Добрянського, де молоді поети можуть прочитати свої твори і отримати влучні коментарі вже знаного майстра пера. У заходах беруть активну участь учні шкіл міста Чернівці і краю, студенти технікумів та вузів, які роблять перші літературні проби пера в поезії, прозі, художньому перекладі. Поезії 14 учасників «поетичної школи» були відібрані для участі у Всеукраїнському конкурсі «Моя Батьківщина: Україна очима дітей».

Пісні на слова Тамари Севернюк:

Вічний вальс (муз. Т.Севернюк) – Т.Севернюк; дует “Барви”
Забудь печаль (муз. Л.Затуловського) – В.Купріна; В.Зінкевич; ВІА “Черемош”
Зоряні кроки (муз. І.Балана) – гурт «Аква Віта»
Крапля смутку (муз. О.Моргаєнка) – П.Скляров
Маки для сина (муз. П.Дворського) – П.Дворський
Море вечорове (муз. А.Хаммонда) – В.Зінкевич
Одинокі листки (муз. В.Мельникова) – В.Мельников
Світай мені (муз. М.Файнера) – тріо “Либідь”
Святий оберіг (муз. П.Дворського) – П.Дворський
Таїна (муз. Т.Севернюк) – Т.Севернюк
Тобі (муз. О.Моргаєнка) – П.Скляров
Ця осінь (муз. О.Моргаєнка) – П.Скляров
Чарівне танго (муз. Л.Затуловського) – Л.Сандулеса
Чую як вітер (муз. Т.Севернюк) – Т.Севернюк

Забудь печаль (муз. Л. Затуловського) – Валентина Купріна

Маки для сина (муз. П. Дворського) – Павло Дворський

Море вечорове (муз. А. Хаммонда) – Василь Зінкевич

Світай мені (муз. М. Файнера) – тріо “Либідь”

Святий оберіг (муз. П. Дворського) – Павло Дворський

Чарівне танго (муз. Л. Затуловського) – Лілія Сандулеса

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *